IZGUBLJENO RAJSKO (POLU)OSTRVO: Krim između Rusije i Ukrajine
Krim je specifičan entitet - geografski, etnički i istorijski. Jedni tvrde da je ruski, drugi da je ukrajinski
Zbog pozicije na mapi sveta Krimljani su se našli u središtu velikog sukoba. Priklešteni između geopolitičkih igara i strateških interesa toliko velikih da je Krim postao svačija i ničija zemlja, njegovi stanovnici tapkaju u mestu, provodeći živote u večitoj tranziciji, bez ikakve kontrole nad sopstvenom sudbinom.
KRATKA ŠETNJA KROZ ISTORIJU
Po sletanju u Simferopolj odmah su me zapljusnuli ambivalentni utisci. Dok sam se vrteo na goloj pisti, pogleda uprtog u žućkasta stenovita brda, hladan vetar koji se nije uklapao u gotovo mediteranski pejzaž šibao me je po licu toliko snažno da nisam čuo aerodromsko osoblje koje mi je vikalo da produžim ka pasoškoj kontroli.
Sa nekoliko kolega iz Srbije prošao sam kroz punkt za građane Ruske Federacije. Kada sam izašao sa aerodroma, još jednom sam se okrenuo, pokušavši da što više upijem prostor, ali nikako nisam mogao da se otrgnem utisku da sam stigao u neko odavno poznato mesto poput Tivta ili Kraljeva.
Sve je delovalo nekako znano: komunistička arhitektura, prašnjav natpis „Dobro došli“, automobili s kraja prošlog veka, sredovečni muškarci u farmerkama i iznošenim kožnim jaknama, koji mirno stoje naslonjeni na taksi vozila i mini-kombije dok sa cigaretom u ustima dozivaju mušterije. Činilo mi se da nisam daleko od kuće.
CEO TEKST PROČITAJTE NA PORTALU NEWSWEEK.RS
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega