Tvitovi i izjave predsednika SAD Donalda Trampa o upotrebi nuklearnog oružja, zabrinule su američke zakonodavce u oba doma Kongresa

Američki zakonodavci u oba doma Kongresa predložili su zakon kojim bi bilo ukinuto ovlašćenje predsednika SAD da prvi ispali nuklearni projektil na neprijatelja, ako Kongres nije formalno objavio rat. O zakonu se dugo raspravljalo, međutim, tek s odlaskom Barka Obame sa čela države, takav zakon je zaista predložen, piše Newsweek.rs.

"Nuklearni rat predstavlja veliki rizik po opstanak čovečanstva. Istovremeno, predsednik Tramp je rekao kako bi koristio nuklearno oružje protiv terorista. Nažalost, dosadašnja poltika pružala je predsediku mogućnost da prvi iskoristi nuklearno oružje u konfliktu. U krizi sa zemljom koja je takođe poseduje nuklearni arsenal, takva politika drastično povećava šanse neplanirane nuklearne eskalacije", izjavio je senator Edvard Marki koji je predstavio zakon Kongresu.


Zakon su prve podržale grupe koje se zalažu za razoružavanje, kao što je "Global Security Program".
Iako je Donald Tramp sugerisao da će "ukinuti sankcije Rusiji, ako pristane da potpiše sporazum o nuklearnom oružju", izjave koje je davao tokom kampanje zabrinule su američke političare.

Sen. Markey and Rep. Lieu have introduced legislation to prohibit Trump from launching a nuclear first strike w/o Cong. Declaration of War: pic.twitter.com/y7seV7bDSR

— Kyle Griffin (@kylegriffin1)



The United States must greatly strengthen and expand its nuclear capability until such time as the world comes to its senses regarding nukes

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump)



Tramp ne samo da je nagovestio kako bi koristio nuklearno oružje na bojnom polju, već je ohrabrivao saveznike Vašingtona u Aziji - kao što su Japan i Južna Koreja - da naprave svoje nuklearno oružje. Oglušivši se, na taj način, o višedecenijsku američku politiku, Tramp je u trenutku zanosa rekao: "Neka dođe do trke u naoružanju sa Rusijom".

Zbog sličnih poteza, Trampa su mnogi okarakterisali kao "nepredvidivog", a s obzirom na tenzije između SAD s jedne i Rusije i Kine s druge strane, i imajući u vidu izjavu portparola Kremlja Dmitrija Peskova da je ideja o "simetričnom razoružavanju Rusije i SAD potpuno neprihvatljiva", što manja ovlašćenja pojedinaca nad nuklearnim oružjem, svakako su dobra ideja.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Nespretna intervencija Zapada na Kosovu pred raspletom: Potreban novi dogovor za mir

INTERAKTIVNA MAPA Region potonuo: Pogledajte najnoviji indeks korupcije u svetu (FOTO)

Psihodelična sekta i Hipi mafija: Kako je nastao LSD kult koji je transformisao Ameriku (EKSPLICITAN FOTO, VIDEO)

ANALIZA MSP NEMAČKE Slučaj "Savamala" pred Bundestagom: Reforme zaustavljene, naprednjaci igraju na nacionalizam

Izazovi u inostranstvu i kod kuće: 5 stvari koje "besni pas" Matis mora imati na umu