Najmanje 292 civila su ubijena u 10 napada koje su istraživale Ujedinjene nacije, a zaključak izveštaja je jasan - u pitanju su ratni zločini jer ne postoje nikakvi dokazi da su udari izvršeni na "legitimne vojne mete"

Istraga koju su Ujedinjene nacije sprovele, povodom 10 različitih vazdušnih udara u Jemenu od strane koalicije predvođene Saudijskom Arabijom, utvrdila je da u slučaju čak osam napada ne postoje nikakvi dokazi da su u pitanju bili udari na legitimne vojne mete i mogu predstavljati ratne zločine, piše Newsweek.rs.

Izveštaj je pokrio 10 udara Saudijske Arabije u kojima je život izgubilo 292 civila, među kojuima je bilo najmanje 100 žena i dece. "U osam od 10 istraženih slučaja, panel nije pronašao dokaze da su targetirani legitimni vojni objekti", stoji u izveštaju predstavljenom Savetu bezbednosti.
"U svih 10 istraga, panel smatra da je skoro potpuno sigurno da se koalicija nije držala međunarodnog humanitarnog prava proporcionalnosti i predostrožnosti u napadima", zaključuje se u izveštaju.



UN navodi i da su kršenja međunarodnog prava u saudijskoj kampanji dovoljno rasprostranjena da oslikavaju ili neefikasan proces targetiranja, ili širu politiku zločina nad civilima i civilnom infrastrukturom.

Od početka rata u Jemenu, preko 10.000 civila izgubilo je život, zbog čega je, prema podacima UN, jemenska kriza rankirana kao jedna od najgorih na svetu.

UN smatra da bombardovanje nije donelo očekivane političke rezultate - povlaćenje Huti-Saleh alijanse - a da je pritom dovelo do humanitarne katastrofe i gotovo poptunog uništenja infrastrukture.

stari-grad-sana.jpg
Foto: Reuters


Panel je upozorio da će oni koji podržavaju koaliciju možda biti meta sankcija, kao i same zemlje koalicije - Saudijska Arabija, Bahrein, Kuvajt, Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Kako su Sjedinjene države jedna od država koja pruža logističku i obaveštajnu pomoć koalicije, dok Velika Britanija, Francuska i Malezija pomažu na samom terenu, pitanje je koliko bi predlog takvih sankcija lako prošao.



Saudijska Arabija odbacila je optužbe da namerno gađa civile u Jemenu, nakon čega je krivicu pokušala da svali na Iran i činjenicu da Teheran naoružava Hute kako bi povećao uticaj u regionu. Zvanični Teheran odbacio je tvrdnje Rijada kao neosnovane.

Panel eksperata UN naveo je kako postoje dokazi da Iran naoružava Hute, i da pobunjenici takođe čine ratne zločine nad zarobljenicima koji su izloženi mučenju i nehumanim uslovima.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Trampova odluka izazvala nemoguće: Kako su džihadisti i američke diplomate završili na "istoj strani"

NEWSWEEK PREDSTAVLJA Seks skandali u domaćoj književnosti: Od Krležine "Melanije" do pionirki žestoke erotike

INTERAKTIVNA MAPA Međunarodni izveštaj o pravima i slobodama: U regionu samo dve države slobodne

Spektakularan snimak: U BiH preko noći nestalo jezero dugo 30 kilometara (VIDEO)

NEWSWEEK OTVARA BILDERBERG ARHIVE: Evo kako su rođeni Evropska unija i NATO (FOTO)