RUČNI RAD: Evo kako potomci drevnih Inka pletu most preko kanjona (FOTO, VIDEO)
Inkanske žene plele su malene tanke konopce, koje su zatim muškarci uvezivali u velike, debele potporne "sajle" koje nose most, na sličan način kao što danas čelični kablovi drže viseće mostove
Most je napravljen od uvezane trave. Dugačak je 36 metara i nalazi se na visini od 18 metara iznad brzaka koji su formirali kanjon. Inkanske žene plele su malene tanke konopce, koje su zatim muškarci uvezivali u velike, debele potporne "kablove" koji nose most, na sličan način kao što danas čelični kablovi drže viseće mostove.
Ručno pleteni mostovi bili su neizdvojiv deo sistema puteva carstva drevnih Inka duže od 500 godina, i bili su veoma cenjeni kao civilizacijsko dostignuće, pa je kazna predviđena za "igranje" sa mostom bila, očekivano - smrt.
Vremenom, međutim, kako je carstvo Inka palo, većina mostova je ostala zapuštena, a znanje o ovoj neverovatnoj građevinskoj tehnici ostalo je na nekolicini nehispanizovanih urođenika, koji su ga, srećom, sačuvali i prenosili s kolena na koleno.
Da bi se izborili sa zapuštenošću mostova, potomci drevnih Inka uveli su godišnju ceremoniju na kojoj ruše i iznova prave most. Na taj način, čuva se tradicionalno znanje, ujedinjuje zajednica i odaje počast slavnoj istoriji Inka, smatraju u inkanskoj zajednici Kuehve u Peruu.
Most Kešva Čaka osveštan je tradicionalnim drevnim ritualom i u ekstremno je dobrom stanju.
UZ POMOĆ (NE)PRIJATELJA: Ovaj čovek je jedini preživeo najkrvaviji dan u istoriji američkih "Foka" (VIDEO)
JEDNOSTAVNA MATEMATIKA: Da li je za SAD isplativo da povuče vojsku sa Bliskog istoka
NEWSWEEK OTKRIVA Biće još gore: Zašto je Srbija rekorder u Evropi po broju smrti od raka
FAMILIJA NA PRVOM MESTU: Najbogatije porodice Firence bile su najbogatije i pre 600 godina
ESKALACIJA U DONBASU Sukob kao sredstvo pritiska: Poziv Putin-Tramp pokrenuo novu "rundu" (FOTO, VIDEO)
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič