ITALIJANI NEĆE VOJNIKE NA BALTIKU: Peticija protiv učešća italijanskih trupa u NATO bataljonu
Više od dvadeset hiljada Italijana potpisalo je peticiju protiv učešća nacionalne vojske u međunarodnom bataljonu NATO-a u Letoniji, koji će biti formiran do kraja ove godine.
Apel će biti upućen italijanskom predsedniku. Autor inicijative, bloger Tomazo Longobardi, rekao je će tako agresivan gest samo pogoršati odnose između Rima i Moskve. Na Fejsbuku ovog aktivistu podržava više od 500 hiljada korisnika.
26-godišnji bloger iz Rima Tomazo Longobardi poziva sunarodnike da se obrate predsedniku Italije Serđu Matereli sa zahtevom da odustane od učešća u multinacionalnim bataljonima NATO-a koji će ove godine biti formirani u Letoniji u blizini ruske granice.
„Odluka italijanske vlade da pošalje vojsku na granicu sa Rusijom još jedna je neopravdana provokacija, kao i sankcije protiv prijateljske Rusije koja nam je često pomagala“, izjavio je mladi aktivista.
On smatra da učešće u bataljonu NATO-a preti nacionalnoj bezbednosti Italije.
„Vlada krši Ustav republike u kojem se navodi da Italija odbacuje rat kao sredstvo agresije protiv slobode drugih naroda i kao sredstvo za rešavanje međunarodnih sporova. Osim toga, niko nije pitao građane da li mi želimo pošaljete naše vojnike u Letoniju, to nije demokratsko rešenje, već manifestacija diktature“, istakao je Longobardi.
U julu prošle godine bivši premijer Italije Mateo Renci izjavio je da će Rim poslati u istočnu Evropu 150 vojnika koji će popuniti međunarodni bataljon Severnoatlantskog pakta u baltičkim zemljama i Poljskoj. Ovakvu odluku vlada je donela nakon samita NATO-a u Varšavi.
Sadašnji šef kabineta Paolo Đentiloni koji je ranije obavljao dužnost ministra spoljnih poslova, izjavio je da ovakav korak ima za cilj da umiri saveznike u alijansi koji se nalaze u zoni rizika.
„To nije akt agresije prema Rusiji, već zaštita granica alijanse“, citirali su Đentilonija italijanski mediji. Odgovornost za formiranje jedinica u Letoniji poverena je Kanadi. U njen sastav ući će trupe iz Španije, Poljske, Albanije i Slovenije. Za sada odred nije sastavljen, bezbednost Letonije obezbeđivaće vojska SAD.
Tako je početkom februara u Letoniju iz Vašingtona stiglo više od 220 vojnika iz čete teških oklopnih vozila. Zajedno sa letonskim kolegama oni su već održali vojne vežbe na istoku zemlje nakon kojih su vojnici ostali u gradu Rezekne, koji se nalazi 40 km od letonsko-ruske granice.
Italijanski bloger pokrenuo je peticiju koja će biti poslata na razmatranje predsedniku. On je već uspeo da prikupi više od dvadeset hiljada potpisa.
„Peticija nema pravnu snagu, ali ona odražava mišljenje ljudi. U Italiji mnogi dele moj stav, tako da sam uspeo da prikupim sve potpise bez pomoći bilo kakvih organizacija i političkih stranaka“, objašnjava on.
U peticiji Tomazo ističe da će se učešće u provokacijama NATO-a odraziti na ekonomske odnose Moskve i Rima.
„Mi tražimo da se odreknu odluke koja ne samo da preti opasnim sukobom, već može da nanese štetu našim kompanijama koje su već pretrpele gubitke zbog sankcija“, navodi se u tekstu peticije.
Tomazo je objasnio da italijanski mediji podržavaju vladu i ignorišu takve peticije, pa je stoga on odlučio da iskoristi društvene mreže kako bi podelio alternativne vesti. Njegovu stranicu na Fejsbuku prati više od petsto hiljada ljudi.
„Nisam mogao da trpim licemerje naših medija koji se pridržavaju stroge političke linije. Oni često bez razloga napadaju predsednika Rusije Vladimira Putina, ja pokušavam da izbalansiram informacije i pokažem stvarnu situaciju“, rekao je on.
Bloger je istakao da se mnogi njegovi poznanici nalaze pod uticajem zapadnih medija i smatraju da je ruski lider „nasilni diktator“, ali ne mogu da obrazlože svoje stavove.
Prošle godine aktivista je prikupljao potpise Italijana da bi postigao ostavku predsednika Predstavničkog doma italijanskog parlamenta Laure Boldrini. Po njegovom mišljenju, ona podržava migrante iz zemalja Bliskog istoka i Severne Afrike, dok su građani Italije bez posla.
Trenutno Tomazo ne pripada nijednoj političkoj partiji, ali ne isključuje mogućnost da se u budućnosti pridruži nekom političkom pokretu.
„Za sada ne želim da se učlanim u partiju, ali ću uvek podržati svaku inicijativu koja zadovoljava potrebe građana Italije“, dodao je on.
BONUS VIDEO:
Sila epizoda 01
(Sputnjik Srbija)
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti