IZA PRETNJI ISLAMSKE DRŽAVE: Kina mora da pošalje vojsku na Bliski istok, evo i zbog čega
Nedavno objavljen propagandni snimak u kojem Islamska država preti Kini ukazuje na moguće podele unutar ujgurskih militantnih grupa i samim tim povećanje pretnje u nestabilnoj provinciji Sinkjang
Iako su direktne pretnje Kini i brutalnost pogubljenja privukli mnogo pažnje, bliže analize snimka nagovestile su nešto još zanimljivije: moguće cepanje ujgurskih militantnih grupa i njihovo nadmetanje u tome ko će naneti veću štetu Pekingu.
Vođa Islamske države Abu Bakr al Bagdadi tvrdi da je Kina u rangu sa Izraelom, Indijom i Sjedinjenim Državama kada je "ugnjetavanje" muslimana u pitanju. Nakon ove izjave, usledilo je pogubljenje kineskog državljanina Fan Jinghua u Iraku u novembru 2015. godine.
Novi snimak je dokaz da se ujgurska vojska bori za Islamsku državu i ide u prilog tvrdnjama Kine da se na stotine Ujgura pridružilo islamistima poslednjih godina. U skladu sa tim, vojnik na snimku osuđuje "otpadništvo" takozvane "Turkistanske Islamske Stranke (TIS)", dobro organizovane ujgurske vojne grupe koja je značajno prisutna u Siriji od 2012. godine, i poziva njihove članove da se uključe u borbu za Islamsku državu. To naglašava mogući razlog iza odluke ujgurske vojske da se priključi TIS-u ili Islamskoj državi.
TIS je do sada, zbog svoje povezanosti sa Al Kaidom, predstavljao najveću terorističku pretnju Kini. Sve do 2015 godine, stranka je bila prisutna na ratištu u Siriji. Snimak potvrđuje da je razlaz između Al Kaide i Islamske države počeo da utiče na ujgurske vojne snage što bi moglo imati kontra efekte. Sa jedne strane, to bi moglo biti pozitivno za Kinu jer bi unutrašnji konflikti mogli da oslabe ujgurske napade na Kinu. Sa druge strane, nadmetanje između TIS-a i Ujgura naklonjenih islamistima može predstavljati povećanu pretnju Sinkjangu.
U avgustu prošle godine, utvrđeno je da je napadač na kinesku ambasadu u Biškeku u Kirgistanu bio ujgurske nacionalnosti, dok je napadač koji je otvorio paljbu u istanbulskom klubu u novogodišnjoj noći takođe Ujgur povezan sa Sirijom.
Smatra se da će sve ovo predstavljati veliki izazov za zvanični Peking. Kina je na pretnje odgovorila demonstracijom sile, uključujući i skorašnje antiterorističke mitinge pripadnika odbrane u većim gradovima, kao što je na primer Kašgar.
Ostaje nejasno kako će aktivnosti TIS-a i islamističkih Ujgura uticati na to kako će nadalje Peking pristupati Iraku i Siriji. Na kraju će možda morati da odbaci svoju uzdržanost kada je kriza u ovim zemljama u pitanju, ako žele da se efikasno suprotstavi ujgurskoj vojsci.
Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:
NEWSWEEK INTERVJU Mirko Ilić: Mrak se širi brzinom svetlosti (FOTO)
ZAPOČINJE SPEKTAKULARNO SUĐENJE: Kijev protiv Moskve u Hagu
SKANDAL U AMERIČKOJ VOJSCI: Marinci razmenjivali slike golih koleginica na društvenim mrežama
STALJINOVI NAUČNICI MONSTRUMI: Od hibrida čoveka i šimpanze, do oživljavanja Lenjinovog mozga, ovo su najbizarniji sovjetski eksperimenti
TEŠKE OPTUŽBE NA RAČUN MEDVEDEVA: Otkrivena tajna imanja vredna preko 100 miliona dolara
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
SILA 3. epizoda: Tajfun - najveća nukelarna zver ispod mora!
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti