GRAD ŠUPLJIH SOLITERA: U Hong Kongu je ovo od životne važnosti, bez toga sledi PROPAST
Brojni honkonški soliteru imaju rupe koje se na prvi pogled protive zdravoj pameti. Zašto bi iko tako strukturalno oslabio soliter postavljanjem velike rupe po sredini zgrade?
Brojni honkonški soliteru imaju rupe koje se na prvi pogled protive zdravoj pameti. Zašto bi iko tako strukturalno oslabio soliter postavljanjem velike rupe po sredini zgrade?
Reč je o drevnoj kineskoj mudrosti feng šui koja je odgovorna baš za takve rupe nazvane "zmajska vrata". Kineska mitologija kaže da zmajevi svakog dana kreću sa planina prema moru kako bi se napojili, a veliki blokovi zgrada bi ih sprečavali u tome.
"Zapadni skeptici odbacuju feng šui, ali u Hong Kongu, sve se to ozbiljno shvata", kaže Megan Belt. Nakon kineske kulturlne revolucije, feng šui je u najvećem delu Kine završio u istorijskim knjigama, ali u Hong Kongu, tada britanskoj koloniji, to drevno učenje uspešno je nastavilo svoj život.
Urbane legende kažu da u sedištu bankarskog diva HSBC-a, izgrađenog u osamdesetima za nešto manje od milijardu dolara, čak ni liftovi ne idu savršeno ravno zbog praznoverja da se zli duhovi mogu da kreću samo u ravnoj liniji.
S druge strane, toranj Benk of Čajina, prepun je ravnih linija i trouglastih ploča. Zbog toga mnogi kažu da više nalikuje šrafcikeru koji izvlači bogatstvo iz Hong Konga. Loš feng Šui obe zgrade mnogi smatraju razlogom zbog kojeg kompanije koje ih okružuju ne posluju dobro.
Drugo popularno verovanje je da će zgrade koje gledaju prema oštrim ivicama tornja imati lošu sreću. Lipo centar gleda upravo prema jednoj od ivica tornja. Prethovni vlasnik, propali australijski biznismen Alen Bond, morao je a proda zgradu nakon što je ušao u finansijske probleme. Stoga danas nije ništa neobično kada u kompanije u Hong Kongu deo svog godišnjeg budžeta odvajaju i za feng šui.
(Express.hr)
"UVEREN SAM DA ĆETE I UBUDUĆE USPEŠNO IZVRŠAVATI NAMENSKE ZADATKE" Predsednik Vučić čestitao Dan Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane