Američka privatna obaveštajna agencija Stratfor, koja se bavi geopolitičkim i strateškim analizama i predviđanjima, objavila je najnoviju prognozu za Balkan i razmere ruskog uticaja na njemu.

U tekstu pod naslovom "Rusija drma osinje gnezdo", Stratfor prognozira tri ključna elementa koja će obeležiti naredni period, piše Newsweek.rs

Agencija navodi kako će Moskva nastaviti da "eksploatiše podele" na Balkanu koji "tradicionalno predstavlja pozornicu za nadmetanje mnogih svetskih sila". Dalje, ruski uticaj će nastaviti da se širi najturbuletnijim područjima Balkana, uključujući Srbiju, sever Kosova, Crnu Goru i Makedoniju. Na kraju, Stratfor predviđa da će podsticanjem tenzija u regionu, Kremlj izazvati niz kriznih situacija koje Zapad neće moći da obuzda.

srpska-vojska.jpg
Foto: Profimedia

Balkansko poluostrvo sa svim svojim entičkim, religioznim i političkim pokretima, kroz istoriju predstavljala je igralište za nadmetanje svetskih sila. Moskva je zato i nakon pada SSSR zadržala svoj uticaj na Balkanu i ponovo se fokusirala na ovo područje. Stabilnost na Balkanu jedna je od gorućih tema sastanaka Vladimira Putina i bezbednosnog saveta Kremlja u tolikoj meri da je šef saveta rekao da je to jedan od prioriteta Moskve.

Primeri ruskog mešanja na Balkanu otvaraju pitanje da li se Moskva na ovaj način obračunava sa Zapadom ili je nešto drugo u pitanju. Rastuće tenzije u Srbiji, Makedoniji, Bosni i Hercegovini nude ruskoj vladi povoljnu priliku za uticaj i zbunjivanje Zapada, piše Stratfor.

Srbija je svojim kulturnim i religijskim vezama spojena sa Rusijom i održava jaku vezu sa Moskvom u isto vreme trudeći se da osigura članstvo u Evropskoj uniji. Tokom poslednje dve godine, uticaj Rusije u Srbiji očigledno raste.
demonstracije-u-pristini.jpg
Foto: Fonet Ap

Sada kada Kosovo koketira sa idejom da svoje lako oružane bezbednosne snage pretvori u pravu vojsku, SAD i NATO zapretili su da će povući svoju podršku u zaštiti Kosova ako do toga dođe. Vlasti u Prištini strahuju da usled unutrašnjih podela u Evropskoj uniji i nove administracije u Vašingtonu, Zapad neće imati vremena da održi devetogodišnji suverenitet države. Ukoliko tenzije nastave da rastu između Srbije i Kosova, Rusija će ih možda iskoristiti da sprovede potpunu krizu na terenu, progozira agencija.

Moskva je trenutno pod optužbom da je to pokušala i u Crnoj Gori koja ju je optužila da kuje zaveru za ubistvo premijera Mila Đukanovića. Takođe. referendum o nezavisnosti Republike Srpske, koji predsednik Milorad Dodik namerava da sazove sledeće godine može da poveća šanse Moskve da zaleluja situaciju. Sam Dodik koji je predložio referendum u predizbornoj kampanji 2014. godine, ne taji svoju povezanost sa Kremljom. On je čak dve nedelje pred izbore otputovao u Moskvu da se sastane sa Putinom, a na sam dan izbora vreme je proveo sa ruskim ultranacionalistom Konstantinom Malofejevim u hotelu nakon glasanja.

Ipak, nisu sve zemlje u regionu prihvatile ruski uticaj. Hrvatska, koja je članica Evropske unije i NATO, aktivno se borila da spreči Ruse ili uplive ruskih medija u svonju zemlju. Isti je slučaj i sa Albanijom koja je takođe u NATO. Ruska vlada, čini se, ne gaji iluzije da će pridobiti balkanske zemlje na svoju stranu, ali ona region vidi kao košnicu koju može da uzdrma tako da stvori krizu koju EU i NATO ne mogu da obuzdaju, zaključuje Stratfor.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

AMERIKANCI PRESTRAVLJENI ZBOG SRPSKIH RAKETA: Srbi sposobni da unište bilo koji grad u regionu!

HVALA, DOĐITE NAM PONOVO: EU isporučuje Britaniji 60 milijardi evra visok ​račun za Brexit!

ISTINA O FEROMONIMA: Otkriveno kako mirisi utiču na to sa kime želimo da imamo seks!

SERIJSKI UBICA IZ SIBIRA OPTUŽEN ZA NOVE ZLOČINE: Tužilaštvo "Vukodlaka" tereti za 60 novih žrtava (VIDEO)

TAJNA NAJVEĆE PUSTINJE NA SVETU: Evo kako je Sahara od zelene oaze postala peščano prostranstvo