Bivši britanski ambasador u Siriji, Piter Ford, odbio je da se složi sa BBC propagandom o Siriji i bacio bombu istine uživo.

Umoran od propagande koju od samog početka podstiče država, Piter Ford je odbacio političke laži i ni u čemu se nije složio, počevši od prvog pitanja koje mu je postavio voditelj BBC-a.

Pozivajući se na tvrdnje da je Asad odgovoran za hemijski napad u Siriji, voditelj BBC-a je rekao, "To je činjenična stvar, zar ne?"

Pogrešno.

"To je mit," rekao je Ford sa gađenjem prema idiotizmu mejnstrim medija i njihovim lažima.

"To nije činjenična stvar," nastavio je on, odmah poljuljavši voditelja.

"Ono što je potrebno je istraga, jer postoje dve mogućnosti za to što se desilo. Jedna je američka verzija, da je Asad upotrebio hemijsko oružje na svom narodu.

Druga verzija je da je bačena obična bomba i da je pogodila deponiju municije gde su džihadisti skladištili hemijska oružja. Mi ne znamo koja je od ove dve mogućnosti tačna.“

“Setite se Iraka. Stručnjaci, obaveštajne agencije, političari su bili ubeđeni da je Sadam imao oružje za masovno uništenje. Oni su proizveli mnoštvo dokaza, fotografija, dijagrama. Svi su pogrešili. Sve je bilo pogrešno. Moguće je da greše i u ovom slučaju, takođe. Da se samo traže izgovor da napadnu Siriju.“

To je bilo više istine nego što BBC obično emituje u nedelju dana. Svestan da je količina istine bila suviše velika za ukus njegovih pretpostavljenih, voditelj BBC-a je prešao u režim kontrole štete, i počeo da čita iz istog scenarija koji CNN i MSNBC voditelji koriste svaki put kada se gost usudi da krene protiv odobrene priče paralelne države.

Tako je, očajni voditelj mejnstrim medija optužio Pitera Forda, bivšeg britanskog ambasadora u Siriji, da je ruski operativac.

Ali Ford je već bio spreman za taj nizak udarac. Nalik na tihog, blagog čoveka koji je pretrpeo previše poniženja, bivši ambasador je uleteo u kontranapad kao čovek koji nema šta da izgubi.

"Ja ne ostavljam svoj mozak ispred vrata kada proučavam situaciju analitički. Trudim se da budem objektivan,"rekao je Ford. "A na osnovu prethodnog iskustva, uključujući Irak, možemo videti da ne treba uzeti zdravo za gotovo ono što nam takozvani obaveštajni stručnjaci govore kada oni imaju plan."

"Tramp je upravo dao džihadistima hiljadu razloga da izvedu operacije pod lažnom zastavo, videći koliko je to uspešno i lako, sa lakovernim medijima, da isprovociraju i usmere Zapad na neumerene reakcije."

"Oni (pobunjenici – Al Kaida i ISIS) će vrlo verovatno organizovati operaciju sličnu onoj koju su uradili – a to je dokumentovano od strane Ujedinjenih nacija u avgustu prošle godine – sproveli su napad gasom hlora na civile i pokušali da naprave da to izgleda kao delo režima."

"To će se desiti i imaćemo sve ratne huškače koji će nam govoriti da nam Asad prkosi i da se mora u većoj meri krenuti na Siriju."

Tada je voditelj BBC-a shvatio da ima posla sa čovekom koji odlučan u tome da govori istinu, i da neće i ne može smešnim optužama biti nateran da ćuti. Odlučio je da oda Fordu poštovanje, kao što je trebalo od samog početka intervjua.

"Sa vašom stručnošću – vredi napomenuti da ste bivši ambasador u Siriji – sa vašim znanjem o Bašaru al Asadu i njegovom režimu u toj zemlji, šta mislite kakva će biti njegova reakcija na to?"

Ford je rekao: "Asad je možda surov, brutalan… ali nije lud. To prkosi uverenju da bi on sve ovo natovario sebi na glavu bez vojne prednosti, mesto koje je pogođeo nema nikakav vojni značaj, to apsolutno nema smisla. To je naljutilo Ruse. Ni zbog čega drugog, jednostavno to nije prihvatljivo."

"Svi ćemo snostiti posledice. Cena nafte će skočiti. Verovatno će, kao rezultat ovoga, biti više upotrebe hemjskog oružja, a ne manje. A, ovo je takođe važno, Rusi i Sirijci će pružiti manje saradnje u borbi protiv ISIS-a."

(yournewswire.com)