(VIDEO) OD MITA DO ISTINE: 10 zanimljivosti koje niste znali o Bermudskom trouglu
Bermudski trougao jedna je od najvećih misterija modernog doba. Nazivaju ga još i đavoljim, a smešten je na severnom delu Atlantskog okeana, između Bermuda, Floride i Portorika.
1. U Bermudskom trouglu u poslednjih sto godina izgubljeno je bar hiljadu života. Svake godine u proseku na ovom području, kojem je ime dao Vinsent Gadis u članku iz 1964. godine, nestane četiri letelice i dvadesetak brodova.
2. Mnogi veruju da misteriozne nestanke letelica i brodova uzrokuju podvodni vrtlozi koji se formiraju usled mešanja tople i hladne morske struje na ovom području.
4. Bermudski trougao pokriva površinu od 1.140 kvadratnih kilometara na severnom delu Atlantskog okeana između Bermuda, Floride i Portorika. Ipak, njegove granice nisu fiksne, pa se neobični događaji dešavaju i van tih okvira.
5. Unutar Bermudskog trougla, na ostrvu Andros, američka vlada je postavila Atlantski centar za testiranje i procenu podvodnog područja (Atlantic Undersea Test and Evaluation Center), gde američka mornarica testira svoje podmornice, sonare i oružje. Mnogi teoretičari zavere veruju da je reč o nautičkom pandanu Područja 51.
7. Jedan od najpoznatijih nestanaka letelica u istoriji Bermudskog trougla dogodio se 1945. godine. Pet torpednih bombardera Avendžera američke vojske s 14 članova posade poletelo je iz Fort Loderdejla u Floridi do ostrvca Bimini. Devedeset minuta nakon poletanja, operateri su dobili signal da kompas u letelicama ne radi. Nakon toga je izgubljena sva komunikacija. Letelice nikad nisu pronađene, kao ni tri aviona koja su krenula u misiju spasavanja.
8. Poznato je da kompasi pokazuju magnetni, a ne pravi geografski sever Zemlje. Ali, Bermudski trougao jedno je od retkih mesta gde je situacija obrnuta, što stvara pometnju za mnoge brodove i letelice unutar ovog područja.
9. Jedna od najvećih tragedija na ovom prostoru dogodila se u martu 1918, kada je nestao teretni brod USS Cyclops dug 165 metara, na kojem se nalazilo 306 članova posade i 10.000 tona mangana. Brod je potonuo negde između Barbadosa i zaliva Česepik, a olupina nikad nije pronađena. Ista sudbina zadesila je dva sestrinska broda 1941. godine koja su plovila sličnom rutom.
10. Bermudski trougao nije jedinstven po nerazjašnjenim nestancima brodova i letelica. U Tihom okeanu, uz obalu Japana, nalazi se Zmajev trougao (poznatiji još i kao Đavolje more), u kojem je u periodu od dve godine u pedesetim godinama prošlog veka nestalo oko 700 moreplovaca, usled čega je područje proglašeno ratnom zonom.
(punkufer.com)
"OVO JE SAMO POČETAK OSTAVKI" Vučić: Težak psihološki udarac za zemlju, mi 14 ljudi ne možemo da vratimo, VAŽNO JE DA USLEDI KAZNA