TAJNI EGZODUS DŽIHADISTA: Strani borci masovno beže iz Islamske države (FOTO)
Dva Britanca i jedan Amerikanac među desetinama su onih koji su se predali ili su uhapšeni na turskoj granici, nakon što su napustili Islamsku državu
Neki od njih (tačan broj još uvek nije poznat) uspeli su da izbegnu hapšenje i domognu se Turske. Među onima koji su privedeni pravdi nalaze se dvoje Britanaca i američki državljanin.
Naime, Stefan Arsistidou iz Londona, njegova britanska supruga i Keri Pol Kliman sa Floride predali su se policiji na turskoj granici. Arsitidou tvrdi da je u Siriju otišao da živi, a ne da se bori, ali je priznao da je bio na pozicijama u vojnim bazama u Raki i Al Babu, terorističkom uporištu koje su sirijske opozicione snage preuzele početkom 2017. godine. On se vodio kao nestao od aprila 2015 godine, a njegove komšije tvrde da je pre toga preuzeo islamski način oblačenja.
Njegova supruga puštena je na slobodu iako joj idalje prete optužbe. Ako ih osude, Brirtanca i Amerikanca očekuju kazne između sedam i 15 godina zatvora. U slučaju izručenja, Britanca očekuje kazna i u domovini gde ga mogu teretiti za teroristički čin za koji je predviđena doživotna robija.
Amerkanac Kliman prešao je u islam nakon razvoda od prve žene i preselio se u Egipat 2011. godine gde se oženio Egipćankom. Kada je i taj brak propao, preselio se u Dubai i oženio sadašnju suprugu koja je Sirijka. Dobili su troje dece i Kliman je radio u IT sektroru u jednoj školi.
Klimanova majka kaže da je njen sin sa porodicom 2015. godine otišao u Siriju da se bavi humanitarnim radom i pruži pomoć, a kada je tamo stigao navodno je uvideo da su informacije koje su ga tamo dovele bile "prevara".
Zvaničnici Turske i Evrope tvrde da je veliki broj operativaca koji su se pridružili teroristima 2013. godine kontaktirao svoje ambasade sa željom da se vrate. Drugi, verniji članovi izgleda da koriste ulazak u Tursku da bi putovali po Evropi i tražili osvetu za propast kalifata i pretili novim napadima na kontinentu.
"Evropa mora biti na oprezu", kaže Širaz Maher, zamenik upravnika Međunarodnog centra za izučavanje radikalizacije na Kings koledžu u Londonu. "Pretnja će postajati veća narednih meseci i godina kada se borba protiv Islamske države pojača."
Zvaničnici smatraju da su pretnje koje strani borci koji se vraćaju u svoje rodne zemlje predstavljaju ne smeju biti uzimane zadravo za gotovo. Procenjuje se da je oko 30.000 stranih ratnika otišlo u Siriju da se bori na strani Islamske države, a vlada SAD procenjuje da je oko 25.000 njih ubijeno od tada.
Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:
EKSKLUZIVNO Prvi intervju Biljane Stankov, lične sekretarice ubijenog premijera: Da je Ðinđić živ, Srbija nikada ne bi ovako izgledala
RUSKI KOMERSANT TVRDI: Sastanak Putin Tramp konačno u maju
BORBA S GRANIČARIMA, VUKOVIMA I LEDOM: Ovi su šverceri alkohola koji pokreću ilegalni noćni život Teherana (FOTO)
VAŠE LICE IZ ISTORIJE: Ova aplikacija vam pomaže da nađete svog 2.000 godina starog blizanca
MARIN LE PEN IMA ŠANSE DA POBEDI: Kandidatkinja ekstremene desnice koristi Trampovu taktiku kako bi izmanipulisala glasače
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)