Dva Britanca i jedan Amerikanac među desetinama su onih koji su se predali ili su uhapšeni na turskoj granici, nakon što su napustili Islamsku državu

Velliki broj stranih boraca i simpatizera napušta terorističku organizaciju Islamska država (ID) pritom pokušvajući da uđu u Tursku. Desetine boraca pobeglo je poslednjih nedelja, a većina je uhvaćena kada su pokušavali da pređu granicu sada kada se kapaciteti ID u Siriji i Iraku osipaju, piše Newsweek.rs.

Neki od njih (tačan broj još uvek nije poznat) uspeli su da izbegnu hapšenje i domognu se Turske. Među onima koji su privedeni pravdi nalaze se dvoje Britanaca i američki državljanin.

Naime, Stefan Arsistidou iz Londona, njegova britanska supruga i Keri Pol Kliman sa Floride predali su se policiji na turskoj granici. Arsitidou tvrdi da je u Siriju otišao da živi, a ne da se bori, ali je priznao da je bio na pozicijama u vojnim bazama u Raki i Al Babu, terorističkom uporištu koje su sirijske opozicione snage preuzele početkom 2017. godine. On se vodio kao nestao od aprila 2015 godine, a njegove komšije tvrde da je pre toga preuzeo islamski način oblačenja.

iracke-snage-hapse-pripadnika-islamske-drzave-u-mosulu.jpg
Reuters 


Njegova supruga puštena je na slobodu iako joj idalje prete optužbe. Ako ih osude, Brirtanca i Amerikanca očekuju kazne između sedam i 15 godina zatvora. U slučaju izručenja, Britanca očekuje kazna i u domovini gde ga mogu teretiti za teroristički čin za koji je predviđena doživotna robija.

Amerkanac Kliman prešao je u islam nakon razvoda od prve žene i preselio se u Egipat 2011. godine gde se oženio Egipćankom. Kada je i taj brak propao, preselio se u Dubai i oženio sadašnju suprugu koja je Sirijka. Dobili su troje dece i Kliman je radio u IT sektroru u jednoj školi.

Klimanova majka kaže da je njen sin sa porodicom 2015. godine otišao u Siriju da se bavi humanitarnim radom i pruži pomoć, a kada je tamo stigao navodno je uvideo da su informacije koje su ga tamo dovele bile "prevara".

iracke-snage-hapse-pripadnika-islamske-drzave-u-mosulu.jpg
Reuters 


Zvaničnici Turske i Evrope tvrde da je veliki broj operativaca koji su se pridružili teroristima 2013. godine kontaktirao svoje ambasade sa željom da se vrate. Drugi, verniji članovi izgleda da koriste ulazak u Tursku da bi putovali po Evropi i tražili osvetu za propast kalifata i pretili novim napadima na kontinentu.

"Evropa mora biti na oprezu", kaže Širaz Maher, zamenik upravnika Međunarodnog centra za izučavanje radikalizacije na Kings koledžu u Londonu. "Pretnja će postajati veća narednih meseci i godina kada se borba protiv Islamske države pojača."

Zvaničnici smatraju da su pretnje koje strani borci koji se vraćaju u svoje rodne zemlje predstavljaju ne smeju biti uzimane zadravo za gotovo. Procenjuje se da je oko 30.000 stranih ratnika otišlo u Siriju da se bori na strani Islamske države, a vlada SAD procenjuje da je oko 25.000 njih ubijeno od tada.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

EKSKLUZIVNO Prvi intervju Biljane Stankov, lične sekretarice ubijenog premijera: Da je Ðinđić živ, Srbija nikada ne bi ovako izgledala

RUSKI KOMERSANT TVRDI: Sastanak Putin Tramp konačno u maju

BORBA S GRANIČARIMA, VUKOVIMA I LEDOM: Ovi su šverceri alkohola koji pokreću ilegalni noćni život Teherana (FOTO)

VAŠE LICE IZ ISTORIJE: Ova aplikacija vam pomaže da nađete svog 2.000 godina starog blizanca

MARIN LE PEN IMA ŠANSE DA POBEDI: Kandidatkinja ekstremene desnice koristi Trampovu taktiku kako bi izmanipulisala glasače