NASA otkrila da se od 1980. dosad otopilo više od 45,3 odsto leda na Severnom polu

ARKTIK - Šokantne promene.
Led na Arktiku topi se mnogo brže nego što se očekivalo, upozoravaju naučnici.

Američka NASA objavila je satelitske fotografije Severnog pola iz 1980. i 2012, na kojima se jasno vidi da je skoro polovina leda na Arktiku nestala, a naročito je dramatično to što se tope čak i najdeblji slojevi od kojih se taj kontinent sastoji.

Naučnici predvođeni Džoijem Komisom došli su do zaključka da svakih deset godina nestane prosečno 15,1 odsto leda koji je činio najčvršći deo Arktika, pa je tako od 1980. do danas nestalo više od 45,3 procenata. Ranije se pretpostavljalo da se na deset godina prosečno otopi najviše 12 odsto.

Od kraja 70-ih godina debeli slojevi počeli su da se otapaju, a naučnici su 2008. primetili da su se ti slojevi smanjili za čak 55 odsto. Tada eksperti nisu paničili jer je led na Arktiku počeo da se obnavlja i do prošle godine nadoknađeno je 34 odsto od izgubljenih 55 procenata.

Ove godine je ponovo primećeno da je pola Severnog pola nestalo, a naučnici kažu da su male šanse da se led ponovo obnovi.

- Sada su letnje temperature previsoke, pa su najstariji slojevi leda na direktnom udaru vrućina - istakao je Komiso.

Katastrofalne posledice

♦ zime će postajati sve ledenije, a leta neizdrživo vrela
♦ otopljen led s Arktika ohladiće Golfsku struju, kojoj inače dugujemo našu toplu i umerenu klimu, tako da će nastupiti ledeno doba
♦ oslobodiće se velika količina vode, pa su moguće nezamislive poplave širom sveta
♦ ugrožen je opstanak svih životinjskih vrsta koje žive na ledu i oko njega
l smanjiće se površina leda koja odbija svetlost Sunca, a koju inače upija voda kao toplotnu energiju
♦ pojaviće se nove trgovinske rute i rudni i naftni izvori, pa su mogući sukobi među nacijama oko toga ko ima pravo da ih eksploatiše