Atol Bikini, tačka u Tihom okeanu na kojoj su Sjedinjene Američke Države sprovodile nuklearna testiranja pre više od 70 godina, sada je bogati ekosistem, prepun biljnih i životinjskih vrsta.


Naučnici izveštavaju da se na Bikiniju razvijaju korali veliki kao automobili, a da oko njih kruže potpuno zdrave ajkule i tune, pa čak i krabe, koje jedu kokose prepune radioaktivnih materijala.

Istraživanje koje je sprovedeno za potrebe dokumentarca "Big Pacific" na mreži PBS bilo je fokusirano na proveru ranijih izveštaja prema kojima kratere hidrogenskih bombi naseljavaju mutirane ajkule, kojima nedostaje drugo leđno peraje.

korali.jpg
YouTube/Printscreen 


Stiv Palumbi, profesor biologije na Stenfordu, sa svojim timom je proučavao efekte radijacije na morski svet atola Bikini. On je opisao floru i faunu ovog mikronežanskog ostrva kao "neverovatno otpornu".

Palumbi kaže da populacija riba napreduje zato što ih niko ne dira. "Na čudan način, one su zaštićene istorijom ovog mesta. To je vrlo čudno", rekao je on.

ajkule.jpg
YouTube/Printscreen 

Koralima kao da uopšte ne smeta visoka radijacija, a naučnici sada pokušavaju da utvrde kako ove kolonije opstaju i čak bujaju, uz pomoć DNK sekvenciranja. Studija bi mogla da ima primenu i u medicini.


"Ako saznamo kako korali uspevaju da žive u kraterima prepunim radijacije, možda ćemo otkriti nešto o tome kako da zaštitimo DNK od mutacija", kaže Palumbi.

Iako priroda ovde buja, oblast je i dalje opasna za ljude, a prema Ujedinjenim nacijama, šteta je nepovratna. Ljudi koji se izlažu takvoj radijaciji u velikom su riziku od kancera, naročito leukemije i karcinoma štitaste žlezde.

Kurir.rs/Sputnik Srbija/Dejli mejl
Foto: Youtube/Printscreen