Broj globalnih hakerskih napada uz traženje otkupa porastao je za više od 11 odsto od aprila 2016. do marta 2017. godine, saopštio je danas Evropol, ističući da su specijalne metode razvijene sa partnerima te službe pomogle da se dešifruje oko 28.000 napadnutih računara.

"Broj takvih napada je skočio od 2012. godine, a kriminalce privlači obećanje o profitu", navodi se u saopštenju Evropske policijske službe, prenosi AFP.

Prema izveštaju stručnjaka za sajber bezbednost iz kompanije "Kasperski Lab", ukupan broj korisnika kojima je upućen zahtev za otkup od aprila 2016. do marta 2017. porastao je za 11,4 odsto u poređenju sa prethodnih 12 meseci, i to sa 2.315.931 na 2.581.026 korisnika širom sveta.

Evropol i "Kasperski" udružili su snage sa holandskom policijom i drugim partnerima pre godinu dana uspostavivši inicijativu "Okončati otkupe", samo par meseci pre nekoliko značajnih sajber napada. U maju je napad virusom "VonaKraj" (WannaCry) pogodio više od 300.000 računara u poslovnim krugovima širom 150 zemalja u prvih par dana, podseća Evropol.

Takvi napadi, uz korišćenje tipa virusa koji šifruje dokumenta u zaraženom računaru i traženje novca da bi se ona dešifrovala, oštetio je "ključnu infrastukturu i preduzeća", navodi Evropol.

Potom su prošlog meseca slični napadi pogodili Evropu i Severnu Ameriku, a ispostavilo se da je reč o novijoj verziji virusa "Petja".

Evropol je sada na sajt "Okončati otkupe" (No More Ransom) postavio 54 alatke za dešifrovanje, koje je obezbedilo devet partnera.

Te alatke, kako se navodi, pomogle su da se dešifruje više od 28.000 kompjutera, čime su sajber kriminalci ostali uskraćeni za oko osam miliona evra otkupa.

Inicijativi "Okončati otkupe" pridružilo se više od 100 partnera, a taj sajt je

sada dostupan na 26 jezika.

Evropol je ponovio upozorenje da bezbednosni sistemi na svim kompjuterskim sistemima moraju biti apdejtovani.

"Ako neko i postane žrtva, važno je da ne plati otkup", ističe Evropol, apelujući na žrtve takvih napada da pozovu policiju.

"Koja je trenutno najsigurnija aplikacija dostupna svakom korisniku mobilnog telefona?”

Prema najnovijim istraživanjima, aplikacija koja vam može pružiti maksimalnu zaštitu tokom komunikacije preko vaših mobilnih telefona je Biocoded aplikacija. Potražnja za nekom aplikacijom koja će pružiti sigurnost i slobodu prilikom komunikacije je završena, jer su stručnjaci iz ove firme uspeli da naprave najveću moguću zaštitu vaših podataka.

biocoded-promo-aplikacija.jpg
Foto: Promo

Biocoded je aplikacija koja vam omogućava trenutno najviši mogući stupanj zaštite tokom komunikacije. Ova aplikacija poseduje dvostruki zaštitni protokol koji vam omogućava potpuno bezbednu komunikaciju. Biocoded aplikacija je proverena I odobrena od strane nezavisnih bezbednosnih agencija. Dok koristite ovu aplikaciju vaše poruke i pozivi su enkriptovani, a najzanimljivija opcija u okviru Biocoded aplikacije su kriptovan “group chat” i vremenski ograničene samo-uništavajuće poruke. Praktično svi podaci koje pošaljete ili razmenite u okviru ove aplikacije su potpuno zaštićeni i niko im ne može pristupiti čak iako vam ukradu telefon ako imate podatke zaključane unutar ove aplikacije.

Edvard Snouden je preporučio Signal, kao aplikaciju koja nudi najveći stepen sigurnosti podataka. Međutim, pojavom Biocoded aplikacije, Signal je je dobio realnu konkurenciju i možda čak izgubio vodeću poziciju, jer Biocoded štiti vaše podatke bolje čak i od Signal aplikacije, što potvrđuje i činjenica da je sigurnostne sile nekih zemalja koriste za internu komunikaciju. Na taj način svaki korisnik ove aplikacije praktično ima najvišu moguću zaštitu podataka na svom telefonu I u komunikaciji preko interneta.

Aplikacija je dostupna na svim mobilnim uređajima (Android, iOS i Windows), a više informacija možete pogledati OVDE

(Kurir.rs/Tanjug)

Foto Profimedia

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

(KURIR TV) Novi virus pokorio svet: 5 super saveta kako da se zaštitite od napada!