Švedski premijer Stefan Leven rekao je danas da je doneo odluku da rekonstruiše vladu zbog skandala vezanog za curenje osetljivih podataka u čijem se središtu našla krhka vlada levog centra, pri čemu će dva ministra napustiti vladu.

-stina-stjernkvis01.jpg
EPA/ Stina Stjernkvist 

Ministar unutrašnjih poslova Anders Igeman, koji se suočava sa optužbama da je znao za procurivanje podataka, ali nije o tome obavestio premijera, povući će se sa tog mesta "na svoj zahtev", rekao je Leven na konferenciji za novinare.

Ostavku će podneti i ministarka infrastrukture Ana Johanson, dodao je švedski premijer, dok će ministar odbrane Peter Hultkvist, za koga su mediji prethodno danas najavili da bi mogao da ostane bez funkcije, ostati u vladi.

Troje ministara suočavaju se sa optužbama da su znali da su procureli podaci nacionalne Agencije za saobraćaj 2015. omogućili pristup stranaca privatnim podacima miliona građana, ali da nisu o tome obavestili premijera Levena.

Opozicione stranke su juče najavile da planiraju da izglasaju nepoverenje ministrima pri čemu imaju dovoljno glasova za to.

stefana-leven01.jpg
EPA/ Stina Stjernkvist 

Oni ne traže i ostavku Levena, koji se nalazi na čelu krhke socijaldemokratske koalicije od 2014, ali kritičari ne isključuju mogućnost njegovog odlaska sa funkcije posle jednog od najvećih procurivanja državnih informacija u Švedskoj posle više decenija.

Velika bezbednosna afera u Švedskoj, u kojoj je, greškom državne Transportne agencije, 14 državljana Srbije imalo mogućnost uvida u tajnu komunikaciju švedskih državnih organa, ovih dana potresa tu severnu zemlju.

Skandal je izbio proteklih nedelja nakon što se ispostavilo da je čitava baza podataka o švedskim vozačkim dozvolama postala dostupna informacionim tehničarima u Češkoj Republici i Rumuniji, dok mediji navode da je identitet obaveštajnih agenata možda ugrožen.

Švedska vojska je takođe saopštila da su informacije o njenom osoblju, vozilima i odbrambenim planovima mogle biti obuhvaćene podacima koji su procureli, mada je Agencija sa saobraćaj negirala da poseduje registar vojnih vozila i tvrdi da nema nagoveštaja da su podaci "rašireni na neprimeren način".

Podaci su procureli kada je švedska Agencija za saobraćaj unajmila kompaniju IBM 2015. da preuzme njene IT operacije.

IBM je tada angažovao podugovarače u Češkoj Republici i Rumuniji - čime su osetljive informacije postale dostupne stranim tehničarima koji nisu imali bezbednosno odobrenje za to.

(Kurir.rs/ Tanjug)

Foto: EPA/ Erik Simander