(VIDEO) NJEGOVO UBISTVO JE NAJVEĆA MISTERIJA 21. VEKA: Kako je izveden atentat na brata prvog čoveka Severne Koreje?
Dve žene, siromašnog porekla jedine su osobe optužene za jedno od najpoznatijih ubistava na svijetu, piše CNN.
Siti Aisja i Doang Ti Huong čekaju suđenje zbog ubistva Kim Džong Nama, najstarijeg sina nekadašnjeg prvog čoveka Severne Koreje Kim Džong Ila i polubrata aktuelnog diktatora Kim Džong Una. Osumnjičene tvrde da su ih prevarili i da one zapravo nisu imale pojma šta rade.
"Malo je nervozna, ali ima poverenja. Zna da je nevina", kazao je Hisajam Te Po Teik advokat Vijetnamke Huong. Malezijske vlasti opisuju ubistvo kao javni atentat na krcatom aerodromu, a već ranije su govorili da je pravo čudo što niko drugi nije ubijen tokom atentata sredinom februara ove godine.
Za brata severnokorejskog diktatora isprva je bilo jasno samo to da je otrovan na aerodromu u Maleziji i da je umro u mukama. Potom su istražitelji otkrili da su ga ubili nervnim otrovom VX u maniru filmova o Džejmsu Bondu. Ali, to otkriće je otvorilo niz drugih pitanja; npr. kako to da otrov, kom je dovoljno samo 10 miligrama, manje od jedne kapi, da ubije žrtvu, nije ubio još nekoga i kako nije prouzrokovao sveopšte trovanje?
Namovom licu, nastaje gas VX koji žrtvu ubrzano truje, a druga žena beži u kupatilo da ispere ruke. Iako je pobegla odmah, deo otrova je ipak unela u svoje telo kroz pore na rukama, taman dovoljno da joj samo blago pozli.
Kim Džong-Nam je svakako bio vrlo iznenađen, posle drugog nasrtaja na sebe požalio se službenici na aerodromskom šalteru da mu je neka žena prislonila vlažnu krpu na lice i potom pobegla. Sve navedeno, atentatori su izveli tako vešto da na aerodromu niko drugi nije završio u bolnici, a kamoli mrtav.
Nesrećni Džong Nam putovao je nazad u svoju usvojenu domovinu Makao gde se skrivao, manje više, u egzilu gotovo 20 godina. Zanimljivo je spomenuti pomalo zaboravljenu crticu njegove biografije. Najstariji sin Kim Džong-ila uhvaćen je na jednom japanskom aerodromu s lažnim pasošem, a vlastima se pravdao govoreći da je samo hteo da poseti tokijski Diznilend.
Bilo je to dovoljno da ga se režim odrekne, iako se pretpostavljalo da bi mogao da igra bitnu ulogu u vlasti svog polubrata. Tokom godina su se pojavile i priče da je "odlazak u Diznilend" bio samo paravan zato što je Kim radio za tajnu korejsku agenciju duboko upletenu u krijumčarenje širom sveta.
Putovao je s lažnim pasošem i na dan atentata što je stvorilo dodatni diplomatski skandal. Naime, severnokorejske diplomate tvrdile su da nije ubijen Džong Nam već da je to neki obični državljanin Severne Koreje po imenu Kim Čol.
Zbog toga su malezijske vlasti morale hitno da predaju telo, ali malezijska policija nije verovala tim tvrdnjama već su odlučili da sprovedu DNK analizu da bi se utvrdio stvarni identitet. A bilo je i drugih problema i napetosti između dve države tokom istrage.
Osumnjičene tvrde da su ih četvorica muškaraca nagovorili da stave otrov na lice Džong Nama, a da one nisu imale pojma šta zapravo rade. Četvorica muškaraca pobegla su iz države i službeni Kuala Lumpur pretpostavlja da su našli utočište u Severnoj Koreji gde uživaju potpunu slobodu.
Malezija je tražila njihovo izručenje, raspisala se međunarodna poternica, uključio se čak i Interpol raspisivanjem crvene poternice, ali ih režim najzatvorenije države sveta nije izručio. Službena istraga još nije završena zato što su četvorica osumnjičenih još uvek na slobodi, ali zato u petak počinje suđenje osumnjičenim ženama kojima sada preti smrtna kazna.
(Kurir.rs/Express.hr)
(Foto: Profimedia)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
Osmeh dečaka, ideje ludaka! 8 ključnih činjenica o Kim Džong-unu?
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva