MRKA KAPA: Male su šanse da ćemo ikada naći drugu Zemlju
Naučnici su zadali žestok udarac svima onima koji se nadaju da života ima i izvan naše planete.
Oni smatraju da tečna voda, jedan od ključnih sastojaka života kakav poznajemo, retko gde može da postoji.
Ledene kugle, poput Jupiterovog satelita Evrope i Saturnovog Encelada možda su nekada bile dovoljno blizu izvoru toplote i imale tečnu vodu, ali je rad objavljen u časopisu "Nature Geoscience" ukazao da je šansa da takvih nebeskih tela ima širom kosmosa manja nego što se ranije mislilo.
Đun Jang sa Pekinškog univerziteta u Kini i njegov tim koristili su klimatske modele kako bi simulirali evoluciju ledenih planeta. Bez gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, koji su karakteristični za Zemlju, energija potrebna za otapanje ledene planete morala bi da bude tako visoka, da bi prelazak iz leda u paklenu pustoš bio gotovo trenutak, bez ikakvog prelaznog perioda, dovoljnog za razvoj života.
Zemlja je primer ledenog sveta koji se sasvim dovoljno otopio pre oko 600-800 miliona godina zahvaljujući gasovima koje su u atmosferu izbacile vulkanske erupcije, da na njemu postoji umerena klima.
Gasovi izazivači efekata staklene bašte su i prirodno prisutni u atmosferi, ali su sada ojačani ljudskom aktivnošću, naročito sagorevanjem uglja, nafte i gasa.
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
Duh ubijenog dečaka pojavio se na mestu ubistva
(Kurir.rs/phys.org)
(Foto: Profimedia)
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti