(VIDEO) AUSTRIJSKE MAJKE TEREZE: Dve bolničarke četiri decenije negovale leprozne u Južnoj Koreji
Južnokorejski sveštenik Fransiskus Kim Jeon-džun snimio je dokumentarni film o dvema austrijskim medicinskim sestrama koje su tokom 40 godina dobrovoljno negovale ljude obolele od lepre na zabačenom ostrvu Sorok, na jugu Južne Koreje.
I taj sveštenik je 2004. godine bio na službi na istom ostrvu, koloniji leproznih, ali je već posle šest meseci osetio potrebu da odatle ode, prenosi južnokorejska agencija Jonhap.
"Osetio sam da tamo više ne mogu da živim... Sve je bilo stresno, uključujući usamljenost koju sa sobom nosi život na ostrvu. Ljudi oboleli od Hansenove bolesti su, takođe, bili drugačiji nego što sam očekivao. Želeo sam da pobegnem odatle", seća se on.
Odlučio je, međutim, da potraži savet od dve austrijske medicinske sestre koje su na ostrvu provele iznenađujuće mnogo vremena - oko 40 godina - kao volonterke, a kada im je izneo svoje pritužbe, jedna od njih, Margareta Pisar, rekla je: "Isus je prao noge svojim učenicima".
"Zapravo me je indirektno prekorila što mi je bilo teško jer sam pokušavao da kontrolišem obolele, umesto da im služim. Htela je da kaže da poniznošću mogu da savladam sve", rekao je Kim Jonhapu.
Ponizni čin pranja nogu drugim ljudima simbol je nesebične uslužnosti medicinskih sestara koje su došle na Sorok 1960-ih kada im je bilo 20 godina, a ostatak života su provele negujući obolele od lepre, koja se naziva i guba ili Hansenova bolest, sve do povratka u Austriju 2005, kada su navršile 70 godina.
"Kada sam saznao šta su one tamo radile, to ne samo što je bilo emotivno, već i šokantno. Živele su na ostrvu 40 godina kao volonterke, ne primajući čak ni platu. To mora da je bio slučaj bez presedana u istoriji medicinske nege i čovečanstva", kaže Kim.
Uprkos prvobitnoj razočaranosti, Kim je ostao na ostrvu delimično zahvaljujući savetu austrijskih sestara. Ne samo što je ostao tamo do kraja svoje dvogodišnje službe pomoćnog sveštenika, već se na ostrvo i vratio nekoliko godina kasnije kao glavni katolički sveštenik.
Na Sorok se vratio nakon što su dve austrijske medicinske sestre - Marijane Šteger (83) i Margareta Pisar (82) zauvek napustile ostrvo.
Tada je odlučio da snimi dokumentarac o njima, u okviru projekta kojim se obeležava 100-godišnjica osnivanja bolnice za leprozne na Soroku.
U filmu, očevici pričaju koliko su nesebične dve Austrijanske bile i kako su golim rukama čistile rane bolesnicima u vreme kada se za lepru pogrešno verovalo da je veoma zarazna, toliko da se može preneti vetrom, zbog čega su i deca bila odvojena od bolesnih roditelja.
Film, pod naslovom "Marijane i Margareta", prikazan je prvi put krajem aprila, a videlo ga je oko 30.000 ljudi, što je prilično velika gledanost za jedan dokumentarni film, zaključuje južnokorejska agencija.
Kurir.rs/Tanjug
Foto: Youtube screenshot
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega