RASVETLJAVA SE NAJPOZNATIJA TRAGIČNA PRIČA: FBI najzad otkriva - Ko je izdao Anu Frank?
Uprkos decenijama istrage, još postoje pitanja u vezi sa slučajem Ane Frank na koja nije odgovoreno.
Kako je pronađeno sklonište u kojem se Ana Frank skrivala za vreme Holokausta i danas je misterija, iako je njen otac Oto, jedini preživeli član porodice, proveo godine pokušavajući da dođe do odgovora, prenosi Mental Floss.
Ipak, jedan bivši agent FBI planira da ponovo otvori zastareli slučaj, prenosi Gardijan.
Vins Pankoke i njegov tim od 19 forenzičkih stručnjaka pokušaće pomoću novih metoda da utvrde kako su se događaji odvijali pre nego što je Ana odvedena u Bergen-Belsen, gde je umrla najverovatnije od tifusa.
Ceo tok procesa biće beležen na sajtu "Cold Case Diary", a rezultati istrage trebalo bi da budu objavljeni 4. avgusta 2019. godine, 75 godina nakon otkrivanja skloništa Frankovih.
Veruje se da je porodicu pronašao Gestapo, mada je muzej Kuća Ane Frank prošle godine objavio studiju koja ukazuje na to da je sklonište možda otkriveno slučajno.
Pankoke navodi da je otkrio dokumenta vezana za hapšenje Frankovih, za koje se ranije verovalo da su uništena, a koja su zapravo poslata u SAD nakon Drugog svetskog rata i tek nedavno deklasifikovana.
"Kao i svako dete, još u školi sam saznao za Anu Frank i njenu tragičnu priču. Kad sam zbog posla boravio u Amsterdamu holandski kolega, koji me je vozio ulicama Amsterdama, pokazao mi je kuću u kojoj se skrivala devojčica i rekao da se još ne zna kako je Gestapo saznao za sklonište. Ta informacija me je šokirala ali i zainteresovala", rekao je Pankoke u saopštenju koje je poslala producentska kuća Proditione Media, koja je stala iza Pankokovog projekta.
Kao što je poznato, Ana Frank bila je tinejdžerka koja je dve godine pisala dnevnik u skrivenom aneksu zgrade, koji se nalazio iza kancelarije u kojoj je radio njen otac Oto. Ulaz u sklonište bio je prikriven ormarom s registratorima. U tom prostoru na adresi 263 Prinsengrač u glavnom gradu Holandije, živeli su Frankovi i još jedna jevrejska porodica više od dve godine, a pomagali su im zaposleni.
Anin dnevnik, nakon njene smrti, objavio je otac Oto 1947. godine, a njeni zapisi postali su izuzetno važan dokument o eskalaciji antisemitizma u Holandiji. Posle rata tamošnja policija je, na insistiranje Ota Franka, pokrenula istragu o okolnostima otkrivanja Aninog skloništa. Njen otac sumnjao je u skladišnog radnika, ali za to nije bilo čvrstih dokaza.
Agent Pankoke detaljno će rekonstruisati sve događaje pre upada Gestapovaca. Pogedaće iskaze svih 30 osumnjičenih, a za to će primeniti i posebne metode. Spojiće podatke sakupljene iz Aninog dnevnika, kao i sve dostupne dokumente i informacije iz arhiva koje datiraju iz tog vremena.
Skeniraće ih specijalni softver, a u multidisciplinarni istraživački tim uključiće istoričare, detektive, analitičare podataka, kriminologe i mnoge druge. Stručnjaci su pozvali i javnost da im ustupi sve moguće informacije koje bi im mogle koristiti, a tu je i glumačka ekipa koja će pomoći u rekonstrukciji izjave svedoka i osumnjičenih.
Pankoke je uveren da će nova otkrića objaviti 4. avgusta 2019. godine, na 75. godišnjicu odvođenja Ane i njene porodice u logor.
(Kurir.rs/newser/Express.hr)
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega