Masivna rupa otvorila se prošlog meseca u sred zaleđenog Vedelskog mora kod Antarktika, objavljeno je danas. Dugotrajne površine otvorene vode na mestima na kojima bi se očekivao led, poput Arktika i Antarktika, poznate su pod nazivom polinije. Ova rupa je, međutim, posebna, piše “Biznis insajder”.

Naučnici se nadaju da će saznati više o misterioznoj rupi nakon što je robotski plovak drugog istraživačkog tima slučajno isplivao na njenu površinu

Niko ne zna zašto se formirala, a locirana je podalje od obale površine morskog leda, na kojoj su takve pojave česte. Uprkos izloženosti hladnim zimskim vetrovima u proteklom mesecu, ova polinija je istrajala. Koja god sila da je uzrokovala nastanak rupe, dovoljno je jaka da spreči njeno ponovno zamrzavanje.

Takođe, ovo nije prvi put da se ova polinija otvorila. Naučnici su primetili sličnu rupu u istom području Antarktika 1974, podaci su američke svemirske agencije NASA. Ponovo se pojavila u zimu 1975. i 1976, kada je nestala i nije je bilo decenijama. Ponovo se pojavila u avgustu 2016, iako značajno manja nego što je bila sedamdesetih.

Sada je ponovo tu, veća nego prošle godine. Prema trenutnim procenama, veličina površine rupe je oko 80.000 kvadratnih kilometara, što je skoro veličina Srbije. Ipak, i dalje je daleko manja od polinije iz ’70-godina, koja je imala oko 300.000 km², kao Italija.

Lako je pretpostaviti da je sadašnja rupa povezana sa klimatskim promenama, ali to možda nije slučaj. Neki naučnici smatraju da je formiranje vedelske polinije deo cikličnog procesa, čiji detalji nisu jasni. Međutim, naučnici su prestravljeni najnovijom polinijom, jer su taman pomislili da se Arktik nakon '74 konačno smirio.

Zašto se ova polinija pojavila ’70-tih, a onda je nije bilo donedavno? Da li se pojavljivala pre sedamdesetih, pa mi posmatramo periodični proces koji se prikazuje svakih 40 godina? Ako je bilo ranijih pojavljivanja, ona nisu zabeležena - kaže Vili Viks, penzionisani geofizičar Univerziteta Aljaska u Ferbanksu, preneo je “Biznis insajder”.

Polinije omogućavaju toploti da pobegne iz okeana, hladeći gornji sloj vode. Kako se voda sve više hladi i zgušnjava, ona tone, dozvoljavajući prilivu tople vode da se uzdigne i drži rupu otvorenom. Zgusnuta voda koja tone daje svoj doprinos hladnoj vodenoj masi poznatoj kao Antarktička voda dna, koja utiče na cirkulaciju okeana širom Zemlje.

Moguće je da je ovaj fenomen ključni deo procesa koji snabdeva Antarktičku vodu dna.

Deo razloga zašto je ova nova rupa tako misteriozna leži u njenoj nepristupačnosti, ističe “Biznis insajder”. Zimske temperature vazduha tamo su oko -20 stepeni Celzijusovih i nema mnogo letova ili ekspedicija na Antarktik u zimskim mesecima.

Naučnici, međutim, možda imaju priliku da saznaju šta se dešava zahvaljujući novom izvoru podataka od grupe koja proučava klimu u Južnom okeanu.

Robotski plovak, namenjen da šalje podatke iz Vedelovog mora, na sveopšte iznenađenje isplivao je na površinu dotične polinije prošlog meseca.

Robot šalje podatke koji se sada obrađuju, a naučnici se nadaju da će u njima naći odgovore o uzrocima formacije ovih misterioznih rupa.

Kurir.rs/Business insider

Foto: Youtube screenshot