Niz podrhtavanja tla i odrona u blizini severnokorejske nuklearne baze verovatno znači da je šesta i najveća nuklearna eksplozija destabilizovala regiju Pangje-ri gde se sprovode nuklearna testiranja te da se ta lokacija neće moći još dugo koristiti u tu svrhu, izjavili su stručnjaci.



Manji potres zabeležen je u petak rano ujutro nedaleko od lokacije za nuklearna testiranja, saopštila je Južna Koreja, ali za razliku od potresa povezanih s nuklearnim testiranjima, izgleda da ovaj nije izazvao čovek. To podrhtavanje poslednje je u nizu od barem tri potresa otkako je Pjongjang sproveo nuklearnu probu 3. septembra koji je uzrokovao pomernje tla jačine 6,6.



Zemljotres u petak je bio jačine 2,7 na dubini od 3 kilometara u severnoj pokrajini Hamjong, navela je Korejska meteorološka uprava u Seulu. Američki geološki zavod (USGS) objavio je da je zabeležen potres od 2,9 na dubini od pet kilometara.

Zbog niza potresa stručnjaci i posmatrači veruju da je poslednja proba, za koju Severna Koreja kaže da je testirala hidrogensku bombu, možda oštetila planinsku lokaciju na severozapadu zemlje, gde je sprovedeno svih šest severnokorejskih nuklearnih testiranja.



Planina visoka 2.774 metra poslednji je put eruptirala 1903. Otkako je Severna Koreja počela da izvodi svoje nuklearne sposobnosti, stručnjaci raspravljaju o tome mogu li eksplozije na području Pangje-ria izazvati erupciju vulkana.

Kurir.rs/Index.hr
Foto: EPA