Poznate turističke destinacije oduševljavaju putnike širom sveta i svake godine privlače ogroman broj turista.

Iako se turisti pre putovanja uglavnom raspitaju o znamenitostima koje mogu da posete u određenom gradu ili državi, postoje neke specifičnosti koje lokalni vodiči zaborave da napomenu prilikom obilazaka.

Predstavljamo neke od najinteresantnijih činjenica o najpoznatijim turističkim atrakcijama širom sveta.

1. Empajer stejt bilding

profimedia0300711374.jpg
Foto: Profimedia

Jednu od najpoznatijih zgrada u Njujorku gradilo je 3.400 radnika, koji su nedeljno u proseku zidali nešto više od četiri sprata. Zato nije ni čudo da je trebalo "samo" 450 dana da bude završena.

Zgrada je visoka 381 metar i sve do 1972. godine važila je za najvišu zgradu na svetu. Njena izgradnja je koštala više od 40 miliona dolara, dok današnja vrednost zgrade dostiže neverovatnih 637 miliona dolara.

Zanimljivo je i da zgrada ima sopstveni poštanski broj – 10.118. Vrh zgrade prvobitno je bio namenjen "parkiranju" cepelina.

Empajer stejt bilding nema 102 već 103 sprata, ali je najviši sprat tajni i otvoren samo za VIP goste. Sam vrh zgrade munja pogodi više od 100 puta godišnje.

2. Ajfelova kula

profimedia0310908222.jpg
Foto: Profimedia

Simbol Pariza i jedna od najposećenijih atrakcija na svetu - Ajfelova kula građena je dve godine. Njen konačni izgled uključuje čak 18.000 komada gvožđa i neverovatnih 2,5 miliona nitni.

Ipak, malo ko zna da je prvobitni plan podrazumevao da se kula nakon 20 godina od montiranja sruši, ali su gradski čelnici na kraju ipak odlučili da je zadrže zbog njenog značaja za slanje radio-signala.

Osim što privlači milione turista, zdanje danas predstavlja i radno mesto za više od 600 Parižana.

3. Tadž Mahal

profimedia0012351715.jpg
Foto: Profimedia

Za izgradnju čuvenog mauzoleja Tadž Mahal bilo je potrebno čak 22.000 ljudi, 1.000 slonova, 28 različitih sorti poludragog i dragog kamenja i 17 godina.

Tadž Mahal je nadaleko poznat po svojoj savršenoj simetriji, a u zavisnosti od doba dana, ovaj mauzolej je uvek druge boje.

Mnoge legende se vezuju za njegovu izgradnju, pa tako jedna od njih kaže da je Šah obećao Mumtaz, u poslednjim trenucima njenog života, da će izgraditi najlepši spomenik na svetu u sećanje na nju. Čak je radnicima sekao prste i ruke da više nikada ne bi mogli da sagrade sličnu građevinu.

Na suprotnoj strani reke Šah Džahan je, navodno, planirao da izgradi identičnu građevinu od crnog mermera.

4. Fontana di Trevi

profimedia0289715228.jpg
Foto: Profimedia

Svima je dobro poznata legenda da bacanje novčića preko levog ramena u Fontanu di Trevi u Rimu znači ponovni dolazak u Večni grad.

Vođeni tim verovanjem, turisti svakog dana ubaciju na hiljade kovanica različitih boja i oblika u ogromnu baroknu fontanu, pa ona dnevno "zarađuje" i do 3.000 evra, što godišnje iznosi oko 1,1 milion evra!

Sav ubačeni novac se svake noći prikuplja iz fontane i donira u dobrotvorne svrhe, a novčana pomoć dospeva u više od 200 zemalja širom sveta.

5. Sagrada familija

Najpoznatija građevina u Barseloni predstavlja remek-delo čuvenog arhitekte Antonija Gaudija. Kamen temeljac za ovu crkvu postavljen je davne 1882. godine i zanimljivo je da do današnjeg dana nije završena.

Najveći doprinos njenom izgledu dao je upravo Gaudi, koji je na njoj radio blizu 40 godina, pa je za života uspeo da završi samo jedan od 18 tornjeva po kojima je katedrala tako prepoznatljiva i vidljiva iz mnogih delova grada.

Upravo zbog činjenice da se simbol Barselone gradi u kontinuitetu više od 130 godina, mnogi je zovu "katedrala nedovršene arhitektonske simfonije". Predviđa se da će ovo arhitektonsko remek-delo biti završeno tek oko 2025. godine.

6. Kip slobode

20-zanimljivosti-o-kipu-slobode.jpg
Foto: Profimedia, Nacionalna Geografije

Statua Kipa slobode u Njujorku predstavlja jedan od najupečatljivijih simbola Sjedinjenih Američkih Država. Čuveni kip je napravljen u Francuskoj i predstavlja poklon ove zemlje Americi iz 1886. godine. Statua je do svog konačnog odredišta prevezena brodom, rastavljena na 350 delova.

Ženska figura statue predstavlja rimsku boginju slobode Libertas, dok je lice oblikovano prema licu skulptorove majke.

O njenoj veličini najbolje svedoči pretpostavka da kada bi statua nosila cipele, njen broj bi bio 7.801.

7. Ermitaž

profimedia0006174222.jpg
Foto: Profimedia

Ermitaž je jedan od najvećih i najlepših muzeja na svetu i nalazi se u ruskoj prestonici kulture – Sankt Peterburgu.

Sa više od tri miliona primeraka u svojoj kolekciji, među kojima se nalaze i dela Mikelanđela, Leonarda da Vinčija, Rubensa, Rembranta, Van Goga i Pikasa, procenjuje se da bi jednom posetiocu trebalo oko 11 godina da obiđe ceo muzej, ukoliko bi se na svakom izloženom predmetu zadržao samo jedan minut.

Muzej je specifičan i po tome što u njemu "radi" oko 60 mačaka, čije osnovno zaduženje je da prostorije svih zgrada muzeja čuvaju od glodara.

8. Krivi toranj u Pizi

profimedia0145629659.jpg
Foto: Profimedia

Krivi toranj u Pizi spada u red najposećenijih turističkih atrakcija na svetu. Devedesetih godina prošlog veka je bio zatvoren za posetioce jer se previše nakrivio, pa je bezbednost turista bila ugrožena. Odmah je započeta akcija spasavanja, koja je trajala preko deset godina.

Akcijom je rukovodio arhitekta Mikele Jamiolkovski, koji je sa svojim timom uspeo da vrati toranj u položaj koji je imao 1838. godine, a cela operacija koštala je preko 25 miliona evra.

Toranj je od 2001. godine ponovo otvoren za posetioce, a od tada, pa do 2013. godine povratio skoro 2,54 centimetra svog nagiba.

(Kurir.rs/vijesti.me)

(Foto: Profimedia)