Bivši iranski predsednik, Mahmud Ahmadinežad, svojevremeno je bio jedan od najmoćnijih ljudi u Iranu i zadavao velike glavobolje Zapadu svojom oštrom retorikom, pogotovo u vezi sa Izraelom i razvojem iranskog nuklearnog programa.

Posle završenog političkog angažmana, vratio se svojoj prvobitnoj profesiji - predavanju.

Iako nije imao baš najpozitivniju reputaciju na svetu, postoji nekoliko zanimljivosti o njemu koje bi mogle prilično da vas iznenade.

Dok je bio predsednik na posao je išao autobusom, a njegova žena radila kao čistačica u medresi.

profimedia0077567516.jpg
Foto: Profimedia

Tokom predsedničkog mandata televizija Foks njuz ga je pitala: "Kada ujutro pogledate u ogledalo, šta kažete sebi“? On je odgovorio: "U ogledalu vidim čoveka i kažem mu 'Zapamti, ti nisi ništa više do običan sluga'“.

Kada je prvi put ušao u predsednički kabinet, Ahmadinežad je začudio mnoge time što je skupe iranske (persijske) tepihe dao kao prilog jednoj od teheranskih džamija, zamenivši ih običnim, jeftinim tepisima.

Kada je postao predsednik, podneo je izveštaj o svojoj imovini: automobil "pežo 504", ’77. godište, i mala stara kuća u jednom od najsiromašnijih delova Teherana, nasleđena od oca pre 40 godina.

Jedna od stvari koje su zapanjile administrativno osoblje bila je torba sa kojom je predsednik dolazio svaki dan. U njoj se nalazio njegov doručak, koji mu je pripremala žena: nekoliko sendviča ili hleb sa maslinovim uljem i sir.

Često pomaže čistačima ulica u delovima grada gde živi i radi.

Kada odseda u hotelu, traži da njegova soba ne bude sa velikim krevetom, zato što ne voli da spava na krevetu, nego na podu, na dušeku ispod ćebeta.

Tokom njegovog mandata, svaki novi ministar je morao da potpiše dokument sa više tačaka, između ostalog da će ostati siromašan i da će njegovi računi i računi njegovih rođaka biti proveravani.

On čak nije ni primao predsedničku platu, što objašnjavao time da čitavo bogatstvo treba da pripada naciji, a on ga štiti.

Živi od plate univerzitetskog profesora u iznosu od 250 dolara mesečno.

Inače, Ahmadinežad je u aprilu ove godine prijavio kandidaturu za predsedničke izbore koji su održani u maju, međutim, diskvalifikovan je iz dalje trke. Njegovo skromno poreklo davalo mu je podršku među siromašnijim slovejima društva, međutim, kada je 2009. godine ponovo izabran za predsednika, usledili su najveći protesti u toj zemlji još od Islamske revolucije.

Kurir.rs/Sedmica.me
Foto: Profimedia

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

KURIR TV VESTI UŽIVO: Evo kako su kažnjeni učenici iz Aranđelovca koji su maltretirali devojčicu!