Bugarske vlasti su u maju zaplenile 213.000 bitkoina, koji sada vrede 3 milijarde dolara, ali niko ne zna gde su sada

Evropske vlasti su 19. maja objavile su da su u saradnji sa bugarskim vlastima uspešno završile operaciju PRATKA/VIRUS u oblasti sajber kriminala. U saopštenju na sajtu SELEC-a (Southeast European Law Enforcement Center, odnosno Centar za sprovođenje zakona u jugoistočnoj Evropi) navodi se da je zajednička operacija rezultirala oduzimanjem 213.519 bitkoina.

Takođe, navodi se da su zaplenjeni bitkoini oduzeti od kriminalne grupe koju čine bugarski državljani sa vezama u Makedoniji, Grčkoj, Rumuniji i Srbiji, a koji su optuženi za vrbovanje korumpiranih carinika u svim pomenutim zemljama u cilju infiltriranja virusa u kompjuterske sisteme carina. Virus je trebalo da omogući hakerima da zaobiđu sve procedure i završe prevoz svojih proizvoda preko granice tako da izgleda da je teret već proveren i prošao carinu, iako nije.

Bugarske vlasti su, piše dalje u saopštenju ovog tela čiji je član i Srbija, pretresle čak 100 adresa, osumnjičenih i vozila.

"Velika količina novca je zaplenjena, kao i uređaji za komunikaciju, tableti, kompjuteri, bankovna dokumenta... Uhapšeno je u pet bugarskih carinika, a šteta za carinu te zemlje je procenjena na 10 miliona leva. U virtuelnim novčanicima osumnjičenih do sada je pronađno 213.519 bitkoina.

Osumnjičeni su koristili bitkoine kao način za štednju i sklanjanje novca, jer ga je teško pratiti - piše u saopštenju SELEC-a (bivši SECI - Southeast European Cooperative Initiative).

U trenutku hapšenja, bitkoin je vredeo 2.354 dolara, ali od tada do danas vrednost kriptovalute je skočila "do neba". Prema trenutnim procenama, vrednost zaplene prelazi tri milijarde dolara. Bugarske vlasti nedavno su odbile da objave više detalja o zaplenjenim bitkoinima, objašnjavajući da je reč o zahtevu za "konkretnim informacijama iz istrage krivičnog postupka".

Bugarski mediji preneli su da je Ivan Gešev, šef kancelarije specijalnog tužioca, demantovao da su bugarsko tužilaštvo i MUP oduzeli bitkoine.

Prema njegovoj izjavi od 8. decembra, bugarske vlasti su zaplenu izvršile za SELEC, organizaciju 12 država članica (među kojima je i Srbija), koja pruža podršku u borbi protiv organizovanog kriminala, posebno nacionalnim policijama i carinskim službama.

"Specijalno tužilaštvo nema nadležnost da konfiskuje. Slučaj se nalazi kod specijalnog tužioca, tu su eksperti, kompjuterski i drugi, uključujući i one koji dolaze da pomognu iz SAD. Optužnica će biti sastavljena u najskorije vreme", rekao je Gešev, a prenose Novinite.

Bugarska je dobila značajnu pažnju medija specijalizovanih za kriptovalute tokom poslednjih nekoliko dana zbog izveštaja u kojima se navodi da su tamošnje vlasti pokrenule ciljane racije protiv razmene kriptovaluta u celoj zemlji. Međutim, specijalizovani sajt news.Bitcoin.com piše da to verovatno nije tačno, jer su banke same donele odluke o obustavi razmene kriptovaluta.

U saopštenju koje je Fibank objavio stoji da "veliki broj korespondentnih banaka kao što su JP Morgan Čejs, Komerzbank i niz drugih sa kojima Fibank sarađuje, odbijaju da prihvate transakcije za prodaju kriptovaluta". Navodi se da iz tog razloga i Fibank ne može da nastavi da pruža usluge kripto-trgovcima.

Jedan izvor tvrdi da su UBB (Ujedinjena bugarska banka) i Prva investiciona banka (Fibank) tokom poslednja dva dana donele odluku da zatvore platforme za razmenu kriptovaluta.

Kurir.rs/news.bitcoin.com

Foto: EPA

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

KURIR VESTI UŽIVO: EVO zbog čega Nebojša Čović može da bude osuđen na 12 godina zatvora