OVA ZEMLJA UPOZORAVA GRAĐANE: Bitkoin je prevarantska investicija, pazite se!
U indijskom kriptovalutnom sistemu vlada potpuna konfuzija - bitkoin nije ni legalan, ni ilegalan, pa su zbog toga svi zbunjeni.
Posle ankete o razmeni kriptovaluta prošlog meseca, odeljenje poreza na dobit sada navodi da će poslati obaveštenja o oko 500.000 investitora koji su profitirali od virtuelnih valuta, ali nisu plaćali porez na njihove dobiti.
Pranje novca i finansiranje ilegalnih transakcija putem kriptovaluta predstavljaju drugu oblast koja zabrinjava indijske regulatorne organe. Vlada je takođe sastavila komisiju koja predlaže okvir za regulisanje virtuelnih valuta i za razumevanje njihove sadašnje strukture i pravnih okvira. Do tada, sve je samo u vidu magle.
Vlada i centralna banka Indije jasno su stavile do znanja da nisu zadovoljni virtuelnim valutama. Nedavni skok vrednosti bitkoina, koji je privukao horde investitora, učinio je da vlada bude još glasnija u svojim kritikama.
Međutim, uprkos svemu, to ovu valutu, ni njeno trgovanje ne čini ilegalnim u zemlji. Njihov status je na "ničijoj zemlji", nije ni legalan, niti ilegalan, što mnoge zbunjuje.
Kada je bitkoin krenuo vrtoglavo da raste, 30. novembra, ministar finansija Indije Arun Džajtli rekao je da zemlja ne prepoznaje kriptovalute kao zakonito sredstvo.
Skoro mesec dana kasnije, vlada je upozorila ljude da ne ulažu u svoj novac u kriptovalute, upozoravajući da je slituacija slična kao kod onih koji su ulagali u prevarantske investicije i da one zapravo nemaju nikakav pravni status.
"Postoji realan i povećani rizik od investicionog mehura (u virtuelnim valutama), koji može da rezultira iznenadnim i dugim nesrećama kojima se izlažu investitori, naročito maloprodajni potrošači, što može dovesti do gubitka teško zarađenog novca", saopštilo je indijsko ministarstvo finansija.
Oni su dodali i da potrošači moraju biti voma oprezni kako ne bi postali zarobljenici takvih okolnosti.
Ponovo je 2. januara Džajtli je ponovio stav vlade u parlamentu, rekavši da ljudi ulažu svoj novac na sopstveni rizik.
On je naglasio i da su kroz više obaveštenja oni informisali javnost da bitkoin u toj zemlji neće biti zakonsko sredstvo. Međutim, to ipak ne znači da su ove valute nezakonite.
"Ne biti zakonsko sredstvo nije isto što i nezakonito", objasnio je Rishabh Sinha iz jedne advokatske kancelarije.
"Ovo kašnjenje za jasnost je zbunjujuće, a snažni izveštaji vlade obeshrabruju ljude da trguju i investiraju u bitkoin i druge slične valute", dodao je Hesham Rehman, izvršni direktor Bitkoka, još jedne u nizu kompanija za razmenu.
U međuvremenu, vlada želi da pažljivo analizira profit koj ije ostvaren tokom "bitkoin buma".
Kurir.rs/Times of India
Foto: EPA
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
(KURIR TV) NJEGOVO VELIČANSTVO BITKOIN: 5 činjenica o najčuvenijoj kriptovaluti
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"