Stotine aplikacija i igrica na mobilnim telefonima prisluškuje korisnike kroz mikrofone, ali ne kako bi se čulo šta korisnici imaju da kažu. One su dizajnirane tako da ustanove kakav sadržaj konzumiramo.

Ovakve aplikacije dolaze sa ciljem da prepoznaju zvukove čak i kada su nam mobilni telefoni u džepu ili dok igre rade u pozadini, kako bi kompanije dobile informacije o tome koje serije i filmove gledamo, ali i koje smo reklame videli. Na taj način oglašivači mogu da saznaju više o nama i serviraju nam reklame koje će nas pre navesti da nešto kupimo, otkrio je Njujork tajms.

Aplikacije koriste softver kompanije Alphonso koji u tišini prati naše TV navike preko mikrofona, a radi se o otprilike 1.000 igara i raznih društvenih aplikacija. Otprilike 250 dostupno je za Android uređaje, a manji broj za iPhone. Neke od njih su Pool 3D, Beer Pong: Trickshot i Real Bowling Strike 10 Pin.

Iako aplikacija može da osluškuje okolinu korisnika, kompanija tvrdi da se ne snimaju razgovori korisnika, a u opisima pojedinih igara se navodi da kratki audio snimci ne napuštaju uređaj, već se pretvaraju u digitalne 'audio potpise'.

Oni se upoređuju s reklamama i sadržajem iz konzola, set-top boxova i drugih izvora. Čim se pronađe podudaranje, Alphonso te informacije koristi da vam servira važnije oglase na mobilnom telefonu. Dodaje se i da softver upoređuje snimke samo sa zvukovima iz poznatih reklama, i ne prepoznaje ljudski govor i druge zvukove.

profimedia0208825365.jpg
Profimedia 

Ašiš Kordija, direktor Alphonsa, rekao je da je kompanija sarađivala s filmskim kućama koje su im dale audio isečke pre objavljivanja njihovih filmova kako bi softver lakše prepoznao sadržaje.

Isto tako sarađuju i sa Shazamom, koji može da im pomogne u prepoznavanju korisnika analizom zvukova i prodajom tih podataka nazad Alphonsu.

Opis onoga što radi Alphonso zakopan je u pojedinim aplikacijama vrlo duboko, a kod drugih se nalazi u podešavanjima igre.

Inače, FTC (Savezna trgovinska komisija) je u SAD još 2016. upozorila desetine developera, koji su u aplikacijama koristili sličan softver (SilverPush), da moraju korisnicima jasno da objasne zašto, kako i zbog čega se prikupljaju podaci.

Igrama i aplikacijama kojima nije potreban mikrofon možete u podešavanjima jednostavno da uskratite dozvolu za njegovo korišćenje. Da biste to uradili, potrebno je da odete u podešavanja -> aplikacije i obaveštenja -> dozvole, i ovde za svaku aplikaciju možete pojedinačno da isključite dozvole.

Koja je trenutno najsigurnija aplikacija dostupna svakom korisniku mobilnog telefona?

Prema najnovijim istraživanjima, aplikacija koja vam može pružiti maksimalnu zaštitu tokom komunikacije preko vaših mobilnih telefona je Biocoded aplikacija. Potražnja za nekom aplikacijom koja će pružiti sigurnost i slobodu prilikom komunikacije je završena, jer su stručnjaci iz ove firme uspeli da naprave najveću moguću zaštitu vaših podataka.

Biocoded je aplikacija koja vam omogućava trenutno najviši mogući stupanj zaštite tokom komunikacije. Ova aplikacija poseduje dvostruki zaštitni protokol koji vam omogućava potpuno bezbednu komunikaciju. Biocodedaplikacija je proverena I odobrena od strane nezavisnih bezbednosnih agencija.

biocoded-promo-aplikacija.jpg
Promo 

Dok koristite ovu aplikaciju vaše poruke i pozivi su enkriptovani, a najzanimljivija opcija u okviru Biocoded aplikacije su kriptovan “group chat” i vremenski ograničene samo-uništavajuće poruke. Praktično svi podaci koje pošaljete ili razmenite u okviru ove aplikacije su potpuno zaštićeni i niko im ne može pristupiti čak iako vam ukradu telefon ako imate podatke zaključane unutar ove aplikacije.

Edvard Snouden je preporučio Signal, kao aplikaciju koja nudi najveći stepen sigurnosti podataka. Međutim, pojavom Biocoded aplikacije, Signal je je dobio realnu konkurenciju i možda čak izgubio vodeću poziciju, jer

Biocoded štiti vaše podatke bolje čak i od Signal aplikacije, što potvrđuje i činjenica da je sigurnostne sile nekih zemalja koriste za internu komunikaciju. Na taj način svaki korisnik ove aplikacije praktično ima najvišu moguću zaštitu podataka na svom telefonu I u komunikaciji preko interneta.

Aplikacija je dostupna na svim mobilnim uređajima (Android, iOS i Windows), a više informacija možete pogledati OVDE.

Kurir.rs/24sata.hr

Foto: Profimedia

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

(VIDEO) MISLITE DA JE LAKO BITI VOZAČ TRAMVAJA? Posle ovih snimaka shvatićete koliko je stresan posao!