Vlada u Mjanmaru negirala je danas nedavni izveštaj medija da se u toj zemlji nalazi najmanje pet masovnih grobnica Rohingja muslimana.

Preživeli su rekli da je došlo do napada bezbednosnih snaga Mjanmara 25. avgusta prošle godine i da je napad brižljivo planiran.

Milicije su napad izvele oružjem, noževima, raketnim lanserima i granatama, a dva dana pre napada su nabavili 12 kontejnera kiseline koju su upotrebili kako tela ubijenih ne bi mogla da budu identifikovana, ispričali su preživeli.

Specijalni izaslanik UN za Mjanmar Janhi Li izjavio je u četvrtak da vojna operacija protiv Rohingja naroda "ukazuje na genocid".

Vladin komitet za informacije Mjanmara saopštio je danas da je 17 zvaničnika upućeno u Gu Dar Pjin da istraže navode agencije AP i da su im žitelji i lideri zajednice rekli da se "takve stvari nisu dogodile".

Više od 655.000 Rohingja izbeglica pobeglo je u Bangladeš nakon što je mjanmarska vojska protiv njih izvrsila etničko čišćenje u severnom delu države Rakajn kao odgovor na napade ekstremista na bezbednosne snage 25. avgusta prošle godine.

Ujedinjene nacije su tu operaciju ranije opisale kao etničko čišćenje nad Rohingjama, što Mjanmar poriče.

Postojanje masovnih grobnica predstavljalo bi najnoviji dokaz da je ono što je učinjeno na zapadu Mjanmara protiv Rohingja naroda genocid.

Kurir.rs/Tanjug
Foto: AP/Ilustracija