TRAGIČNA SUDBINA BRITANSKE LEPOTICE: Ovako je kraljica Elizabeta stavila tačku na jednu ljubavnu priču i uništila život svojoj sestri!
Princeza Margaret, mlađa sestra britanske kraljice Elizabete II, važi za najlepšu britansku princezu ikada.
Cela zemlja, ali i porodica želeli su da se Margaret uda za najboljeg i najsavršenijeg. To je želela i njena starija sestra kraljica, ali lepa Margaret je žudela samo za jednim - izuzetno šarmantnim i 15 godina starijim pilotom Piterom Taunsendom, oženjenim muškarcem sa dvoje dece.
Margaret je Pitera prvi put ugledala 1944. godine kad joj je bilo samo 14 godina. Bio je u društvu njenog oca, kralja Džordža VI, i tada je pomislila "On zaslužuje da bude moj princ'. Posle toga je priznala sestri da je luda za njim.
“Zaljubila sam se u njega do ušiju i mora biti moj”, rekla je Margaret koja je od tog dana samo o njemu razmišljala. Piter, oženjen s dvoje dece, nije ozbiljno shvatao njeno očijukanje ni dve godine kasnije, kad je 16-godišnja princeza izrasla u neodoljivu mladu ženu.
Kolumnista Dejli Mejla Kreg Braun tvrdi da je princeza već sa 17 godina započela vezu s Piterom koji je pao na čari mlade i lepe Margaret.
Taunsend je svojim šarmom osvojio i celu kraljevsku porodicu, pa ih je često posećivao i družio se s njima, pa tako i s Margaret. Pratio je Margaret tokom putovanja na porinuće broda u brodogradilištu u Belfastu 1947. godine, a Braun tvrdi da poseduje dokumenta koji dokazuju da je tada Taunsend, tada još oženjen, odbio hotelsku sobu koja mu je bila namenjena i tražio sobu do sobe princeze Margaret.
Zamolili su kraljicu da im da dopuštenje za brak, ali problem je, naravno, bio što je Taunsend bio razveden. Kraljica ih je zamolila da se strpe godinu dana.
Iako su odlučili da čekaju, na kraju im ipak nije bilo suđeno. Prema pravilima Anglikanske crkve, razvedeni smeju da se venčaju jedino uz dopuštenje kraljice i oba doma Parlamenta. Parlament je to bez razmišljanja odmah odbio, a jedina opcija koju je imala je da se odrekne svoje titule i titule svoje buduće dece i njihovog prava na nasledstvo britanskog trona. Takođe, više ne bi smela da ima nikakve veze sa kraljesvkom porodicom.
Tada je u igru ušao i Čerčil, koji se veoma protivio tom braku. On je poslao kapetana Taunsenda u Brisel gde mu je dao diplomatsku službu. Kad je saznala za tu vest neutešna princeza je danima plakala. Sledećih godinu dana nisu se videli. Piter je uspeo nekako, pod lažnim imenom da doputuje u domovinu i da se nađe sa Margaret, ali to su bili poslednji dani njihove sreće...
Čerčil je kao premijer ponovio da neće dati dopuštenje za njihov brak. Princeza je sad morala da odluči da li hoće da postane obična građanka ili će zaboraviti Pitera.
"Samo da znaš, ako se udaš za njega izgubićeš sva svoja prava, nećeš dobijati apanažu, ostaćeš bez svega. I moraćeš da napustiš Britaniju", hladno joj je objasnila kraljica.
Margareta je bila očajna i mnogima se obratila za pomoć, ali svi su joj govorili isto: "Nemoj da se udaješ, moraš da se žrtvuješ za svoju zemlju. A ionako ne bi mogla da se udaš u crkvi".
Margaret je na jesen 1955. objavila saopštenje.
"Želim da objavim da sam odlučila da se ne udam za kapetana Pitera Taunsenda. Svesna sam da bih, ako odbacim pravo na nasledstvo trona, mogla da uđem u građanski brak. Ali, vodeći se učenjem crkve da je hrišćanski brak neraskidiv i imajući na umu moje obaveze prema Komonveltu, odlučila sam šta su moji prioriteti. Odluku sam donela sama, a učvršćena je potporom kapetana Taunsenda. Duboko sam zahvalna ma brizi svima koji su je izrazili i koji su se molili za moju sreću", stajalo je u izjavi koju je potpisala samo s "Margaret".
Ona i Piter su se videli tri godine kasnije i pali jedno drugom u zagrljaj. Nekoliko sati su proveli zajedno, ali to je bio kraj. Tajni susreti više nisu dopušteni. Kad je u novinama videla da se njen voljeni ženi sa ćerkom nekog belgijskog milionera (koja je jako fizički podsećala na nju) danima je bila depresivna, a onda je definitivno odlučila sve da promeni.
Postala je redovan gost glamuroznih zabava i nezaobilazna tema tadašnje žute štampe. Novine su neprestano pisale o princezi i njenoj raskalašnoj družini koju su prozvali 'krug princeze Margaret'. Želela je da bude u centru pažnje, da peva uz pratnju klavira u noćnim klubovima do sitnih sati. Bila je tadašnja modna ikona i najpoznatija trendseterka tog doba.
1960. godine je objavila da se verila sa Antonijem Armstrong-Joneseom. Javnost je bila šokirana, mnogi su bili protiv, i smatrali su da je trebalo da se uda za nekog aristokratu. Međutim, kraljevska porodica je bez problema prihvatila Antonija. Venčala se iste godine, a njeno venčanje je bilo prvo kraljevsko venčanje koje je televizija prenosila uživo. Postali su grof i grofica od Snoudona.
S njim u braku Margaret je rodila dvoje dece, sina i ćerku. Međutim, brak s Antonijem bio je srećan samo na početku. Posle su varali jedno drugo i konačno se razveli 1978. godine.
On se ubrzo ponovno venčao, dok se ona više nikad nije udavala. Nastavila je buran život, u kom je bilo i mnogo alkohola, cigareta, tableta. Veliki skandal je izazvala i afera sa 17 godina mlađim baštovanom. Uskoro su za Margaret nastupile brojne nesreće. Dobila je hepatitis, operacijom su joj uklonili deo pluća, ali je svejedno nastavila da puši jer je bila strastveni pušač baš kao i njen otac.
Margaret nikad nije zanemarivala kraljevske dužnosti i posvetila se umetnosti. Postala je predsednica čuvenog Kraljevskog baleta i bavila se humanitarnim radom. Piter Taunsend umro je 1995. u 81. godini. U drugom braku je ostao do kraja života. Margaret i Piter ponovno su se sreli 37 godina nakon prekida.
Pozvala ga je na čaj. Sva njegova pisma je sačuvala, a dozvolila je da se otvore tek na 100-godišnjicu njenog rođenja. Tako će 2030. godine javnost saznati sve o ljubavi, tuzi i patnji ovo dvoje ljubavnika. Margaret je umrla 2001. godine, u snu.
Kurir.rs/24sata.hr
Foto: Profimedia
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
Od bajke do tragedije - smrt princeze Dajane i dalje obavijena velom tajne
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana