POLJSKI PREMIJER: Samo Srbi, Grci, Jevreji i Poljaci nisu kao narod sarađivali s fašistima!
VARŠAVA - Premijer Poljske Mateuš Moravjecki je ocenio da je nedopustivo optuživati Poljake za "tuđe ratne zločine", posebno jer su, kako je rekao, Poljaci, zajedno sa Srbima, Grcima i Jevrejima, bili jedini narod u okupiranoj Evropi koji nije saradjivao sa Hitlerovim fašistima.
"Poljska, imajući u vidu svoju istoriju, ne moža da bude optuživana za tuđe zločine. Ne mogu se mešati dželati sa žrtvama", kazao je Moravjecki povodom spora Poljske sa Izraelom i SAD oko novog paragrafa u poljskom Zakonu o Institutu pamćenja naroda, kojim se s tri godine zatvora preti za svako pripisivanje poljskoj državi i narodu ratnih zločina ili saučesništva u Holokaustu.
Moravjecki je u intervjuu poljskoj agenciji PAP naglasio da tokom Drugog svetskog rata Poljska kao država, njen pokret otpora i vlada u egzilu u Londonu, nisu sarađivali sa nacistima.
"Nije bilo poljskih logora smrti, nije bilo poljskog Gestapa, nije bilo poljskih gasnih komora. Poljski narod i poljska država nisu sarađivali s nacistima, već je bilo upravo suprotno: zajedno s jevrejskim narodom, Srbima i Grcima, jedini nisu bili kolaboranti Nemačke. Jevreji su najteže pogodjeni, ali i Poljaci su pretrpeli nezamislive nepravde", kazao je Moravjecki.
Izmenom Zakona o Institutu pamćenja naroda vladajući konzervativci iz stranke Pravo i Pravda žele da zaštite ugled Poljske i Poljaka pred optužbama da su bili Hitlerovi saučesnici u Holokaustu zbog zločina pojedinih Poljaka nad Jevrejima i pogroma, čega je bilo i posle rata, 1946. godine, u gradu Kjelce.
Međutim, Izrael, SAD i jevrejske organizacije protumačili su izmenu tog poljskog zakona kao pokušaj da se spreče svedočenja preživelih iz Holokausta da su se, krijući se od nacista, podjednako plašili i suseda Poljaka da ih ne opljačkaju, ne izruče Nemcima ili da ih sami ne ubiju.
Kritičari iz Izraela i SAD kažu i da Poljska pokušava da pretnjama zatvorom stvori veštački mit poljskog naroda da je uvek bio žrtva, a nikad dželat, i da je Jevrejima samo pomagao.
Predsednik Andžej Duda je potpisao zakon, ali ga je odmah uputio Ustavnom sudu da proveri da li izmene guše slobodu govora i pravo novinara, recimo da pišu o tim zločinima nekih Poljaka nad Jevrejima tokom Drugog svetskog rata, i da li je eventualno potrebno da se paragraf o tome precizira.
Vlada i sam premijer Mateuš Moravjecki nastoje da izglade spor sa Izraelom, a pre svega sa SAD, jer je iz Vašingtona stiglo upozorenje da taj spor može negativno da utiče i na savezničke odnose Vašingtona i Varšave. Poljska na SAD na vojnom planu gleda kao na glavnog garanta svoje bezbednosti i stalo joj je do prisustva hiljada američkih vojnika.
"Želeo bih da dogovorimo zajednički stav Izraela i Poljske o tome. Ali, na obe strane mora da postoji želja da se stav izradi i da se poštuju neke elementarne istorijske činjenice. Imajući u vidu istoriju Poljske, ne sme da bude optuživana za tuđe zločine", kazao je Moravjecki agenciji PAP.
Kurir.rs/Beta
Foto:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore