U skloništu u Abudži, glavnom gradu Nigerije, nalazi se više od 100 beba, od kojih je većina bolesna i neuhranjena.

Deca su spašena iz najudaljenijeg regiona Nigerije gde blizance smatraju "demonima". Stiven Olusola i njegova žena Činvi osnovali su utočište pre 13 godina kako bi spasili decu blizance koje po drevnoj tradiciji ubijaju odmah posle porođaja. Ta stravična tradicija nastavlja se i danas, daleko od očiju javnosti.

Zaštitnici blizanaca sasvim su slučajno čuli za tu stravičnu tradiciju. Olusola je tako još 1996. godine načuo da će jedno dete da bude žrtvovano kako bi se odobrovoljili bogovi i osigurala plodna poljoprivredna sezona.

"Molio sam ih da ih ne ubiju i da mi dozvole da ih uzmem. I tako smo počeli. Stizalo je sve više i više dece i shvatio sam da je moj dvosoban stan premali za sve njih. U to vreme smo imali malu pomoć nekih pojedinaca. Brizi o toj deci posvetio sam svoj život, pa sam dao otkaz na svom poslu na Univerzitetu u Abudži", naglašava Olusola.

Ubistva beba, najčešće blizanaca, praktikuje nekoliko zajednica Basa Komo plemena. Oni veruju da su blizanci "demoni koji im piju krv na spavanju" i da su "predodređeni da ubiju svoje roditelje".

Fondacija pokušava da spreči ubistva uz pomoć svojih doušnika koji im dojavljuju kada je neko dete u opasnosti.

"Uz pomoć naših doušnika dobijamo informacije o rođenju blizanaca. Pronalazimo selo u kojem se to dogodilo i stižemo na pregovore s njihovim vođama. Pokušavamo da ih uverimo da decu ostave u životu i da ih predaju nama. Obećamo im da ćemo da vratimo decu u zajednicu kada oni budu spremni da ih prihvate", naglašava Olusola.

Uprkos ovoj miroljubivoj strategiji spašavanja djece, većina njih ipak nažalost umre.

"Nekada nam bude jasno da bez obzira na duge i mukotrpne pregovore neće da puste dete i tada znamo da mu nažalost nema pomoći", dodaje on.

Mnoga deca koju uspeju da spasu zbog svog lošeg zdravstvenog stanja nažalost ne prežive dugačak put do skloništa gde trenutno živi 116 beba.

Kurir.rs/Express.hr

Foto: Profimedia