Potraga preko Tvitera za jedinom ženom na naučnoj konferenciji održanoj pre gotovo 50 godina urodila je plodom.

Kandans Andersen je istraživala materijal za dečju knjigu o orkama kada je naišla na misteriju. U starom članku pronašla je fotografiju naučnika sa Međunarodne konferencije o kitovima koja se održala u Virdžiniji 1971. I tamo je primetila nešto zanimljivo: među morem muških lica, njih 37, bila je i jedna žena, čije je lice bilo delimično zaklonjeno.

Jedina žena – neidentifikovana

U članku uz fotografiju bila su navedena imena svih muških naučnika, ali za Afroamerikanku je samo pisalo da “nije identifikovana”.

“Nije identifikovana, zašto? Ko je ona? Kako je ona doprinela konferenciji? Koja je NJENA priča?”, pitala se Andersen. Prekinula je svoj projekat slikovnice i krenula u potragu.

"Danima me je mučilo to što ne znam ko je bila ta žena. Ako je sedela tamo, na toj konferenciji, znači da je bila važna."

Andersen je zato objavila fotografiju na internetu u potrazi za pomoći.

"Hej Tviteraši, krenula sam u misiju: žena na ovoj fotografiji prisustvovala je 1971. Međunarodnoj konferenciji o biologiji kitova. Jedina je žena i jedina označena s “nije identifikovana” u članku koji sam pronašla uz fotografiju. Svi su muškarci imenovani. Možete li mi pomoći da je pronađem?”

Tvit se uskoro proširio i ljudi širom sveta su se pridružili potrazi.

Za nekoliko dana utvrđeno je da je reč o Šeli Haf. U to je vreme radila kao analitičarka bioloških uzoraka u Službi za ribu i divljač.

Pokazalo se da je Haf radila 35 godina kao naučnica za saveznu vladu i da je otišla u penziju pre 12 godina.

Haf nije bila svestna da širom društvenih mreža traje potraga za njom.

Kurir.rs/ CNN

Foto: Printscreen/ Twitter