Broj izvršenih smrtnih kazni u svetu nastavlja da se smanjuje, a još dve države - Gvineja i Mongolija - pridružile su se zemljama koje su ukinule smrtnu kaznu, piše u godišnjem izveštaju Amnesti Internešenela objavljenom u četvrtak.

Ukupno su zabeležena 993 pogubljenja u 23 zemlje u 2017. što je pad od četiri odsto u odnosu na izveštaj za 2016., a za 39 odsto u odnosu na 2015., rekordnu godinu u kojoj su izvršena 1634 pogubljenja.

Ta statistika isključuje Kinu, zemlju koja najviše kažnjava smrću, ali krije njihov tačan broj.

Izuzevši Kinu, Iran, Saudijska Arabija, Irak i Pakistan belježe zajedno 84 odsto pogubljenja u svetu, iako je u Pakistanu prošle godine ustanovljen pad od 31 odsto a u Iranu od 11 odsto.

U izveštaju se prepoznaje znatan pad izvršenih smrtnih kazni, pre svega u Belorusiji gde su pogubljenja smanjena na pola. Među poboljšanjima ističe se i Egipat padom od 20 odsto.

Broj smrtnih presuda, međutim, lagano je porastao u SAD-u, na 41 u 2017. u odnosu na 32 u 2016. što je bila najniži broj zabeležen u zemlji od 1973.

Drugu godinu zaredom SAD se ne nalazi na listi pet zemalja koje imaju najviše smrtnih kazni, i zauzima osmo mesto u svetskom poretku.

Znatno je poboljšanje i u subsaharskoj Africi: Gvineja je postala 20. zemlja u regionu koja je ukinula smrtnu kaznu.

Gambija je potpisala međunarodni ugovor koji je obvezuje da ne vrši pogubljenja i na putu je ukidanja smrtne kazne.

"Napredak je primećen i u subsaharskoj Africi jača nadu u konačno ukidanje okrutnih, neljudskih i ponižavajućih kazni", kazao je Salil Šeti, glavni sekretar organizacije

Osim Gvineje, i Mongolija je ukinula smrtnu kaznu za sve zločine čime se broj zemalja koje su u potpunosti ukinule tu kaznu popeo na 106.

Međutim, broj zemalja koje smrtnu kaznu de facto ne sprovode je 142.

Samo 23 zemlje nastavile su sa smaknućima, što je isti broj kao i 2016.

Kurir.rs/24sata.hr

Foto: Profimedia