Uoči sastanka lidera Severne i Južne Koreje, Kim Džong-una i Mun Džae-ina, zakonodavci dve susedne zemlje pregovaraju o detaljima zajedničke izjave koja bi mogla da označi službeni kraj njihovog rata, pišu tamošnji mediji.

Pjongjang i Seul su tehnički i dalje u ratu, jer je sukob u Koreji, koji je počeo 1950. godine, završen tri godine kasnije primirjem, a ne mirovnim sporazumom. Zato se rat, pravno posmatrano, nikada i nije završio.

Severna i Južna Koreja razgovaraju o proglašenju trajnog kraja vojnog sukoba između dve zemlje, javlja dnevni list Munhva Ilbo, pozivajući se na neimenovanog južnokorejskog zvaničnika.

ap--andrew-harnik-xinhua.jpg
AP / Andrew Harnik, Xinhua 

Moguće je da će Kim i Mun razgovarati i o vraćanju snažno utvrđene demilitarizovane zone.

Geopolitičke tenzije na poluostrvu su, posle primirja, povremeno izbijale, ali su Koreje uspele da izbegnu još jedan razarajući sukob.

Uspešan susret zvaničnika mogao bi da olakša sastanak koji bi Kim trebalo da održi sa američkom predsednikom Donaldom Trampom.

ap-kim01.jpg
AP 

Ranije je državna novinska agencije Koreje KCNA prenela da su Tramp i Kim spremni da održe razgovore krajem maja ili početkom juna. Tramp je tada poručio da se nada da će rezultat razgovora biti okončanje programa za razvoj nuklearnog oružja Pjongjanga.

Nijedan predsednik SAD dok je bio na funkciji se nije sastao sa nekim od aktuelnih vođa Severne Koreje. Samo dva puta su se susreli njihovi lideri - Džimi Karter se sreo sa Kim Il-sungom 1994. godine, a Bil Klinton se sastao sa Kim Džong-ilom 2009. godine. I Karter i Klinton su tada već bili bivši predsednici, a dve zemlje jedna u drugoj nemaju čak ni diplomatska predstavništva.

Kurir.rs/CNBC
Foto: EPA