(FOTO) NETANIJAHU NA PROSLAVI 70. ROĐENDANA IZRAELA: Jevrejski narod je odbio da nestane, nikada nije odustao od sna!
Izraelci danas slave 70. rođendan svoje zemlje. Proslava Dana nezavisnosti počela je sinoć nakon obeležavanja Dana sećanja na poginule vojnike i žrtve terora.
Sumornu atmosferu smenila je radost i slavlje označeno paljenjem baklji na Brdu Hercl u Jerusalimu.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je govoreći na ceremoniji pohvalio Izrael, označivši ga svetionikom.
"Sve druge nacije koje su se suočile s izgnanstvom su se raspale, ali samo je jevrejski narod odbio da nestane i da se integriše i nikada nije odustao od sna, povratka u Cionu", rekao je Netanjahu.
Imajući u vidu da je Izrael mala zemlja okružena neprijateljima, nastala posle Holokausta u Drugom svetskom ratu u kome je ubijeno šest miliona Jevreja, a da je sada vojna sila sa stabilnom ekonomijom, čije je stanovništvo deset puta veće nego kada je nastala, ima razloga za slavlje i radost, navode izraelski komentatori.
Životni standard u toj zemlji može se meriti s onim u Zapadnoj Evropi iako Izrael nema prirodnih bogatstava, konstatuje AP.
Tehnološka dostignuća, poljoprivreda, desalinizacija, Nobelove nagrade i ohrabrujući podaci o bruto nacionalnom proizvodu, 40.000 dolara po glavi stanovnika, što je u rangu Italije i Južne Koreje, izuzetni talenti, start-ap kompanije, prevailaze veličinu Izraela.
Međutim, to je zemlja koja nije okončala decenijski sukob s Palestincima i koja je suočena s verskim, etničkim i ekonomskim podelama, podseća američka agencija.
Izrael još traži priznanje u regionu koji se nije pomirio sa postojanjem jevrejske države. Uz to se brine da bi mogao izbiti sukob s najvećim neprijateljem, Iranom, čije su snage prisutne u susednoj Siriji.
Za zemlju od gotovo devet miliona stanovnika Izrael je zaista doživeo iznenadjujući uspeh.
AP navodi da je devet građana Izraela dobilo Nobelove nagrade, da se jevrejska država svrstala u malu grupu zemalja koje su lansirale satelit, da je čak i među malim brojem zemalja koje imaju nuklearno oružje, mada to njeni lideri ne priznaju. Ima uz to jednu od najjačih vazduhoplovnih sila u svetu.
Uprkos decenijama razvoja, Izrael još uvek radi na nacionalnom identititetu. Progon Jevreja u Evropi koji je kulminirao Holokaustom naveo je evropske Jevreje da se nasele u Svetu zemlju.
Nakon osnivanja Izraela 1948. godine prodružili su im se migranti iz Maroka, Jemena, Iraka i Irana koji su imali malo zajedničkog s onima iz Evrope.
Dolaskom Jevreja iz bivšeg Sovjetskog Saveza i Etiopije, Izrael je postao još raznolikiji. Od osnivanja je primio 3,2 miliona imigranata, objavio je Biro za statistiku povodom jubileja.
U Izraelu danas od 8.842.000 stanovnika, 74,5 procenta čine Jevreji, a 20,9 odsto Arapi, dok je drugih manjina 4,6 odsto. Većina Jevreja je ili sekularna ili umereno religiozna, ali ultraortodoksni Jevreji čine deset odsto populacije i imaju nesrazmerno veliki uticaj jer desničarske koalicije bez njih ne bi imale većinu.
Nakon stvaranja Izraela, arapski susedi su ga napali. U ratu 1967. Izrael je osvojio delove Sirije, Jordana i Egipta. Godine 1979. sklopljen je mirovni sporazum s Egiptom. Jordan je bio druga arapska zemlja s kojom je Izrael sklopio mir 1994, godinu dana nakon potpisivanja privremenog mirovnog sporazuma s Palestinskom oslobodilačkom organizacijom.
Sadašnji premijer Izraela Benjamin Netanjahu je u međuvremenu ojačao veze s Indijom, Kinom i Rusijom. On takođe ističe tajne veze s umerenim arapskim državama, Saudijskom Arabijom i zemljama Zaliva koje dele zabrinutost zbog jačanja uticaja Irana u regionu. Međutim, bez okončanja sukoba sa Palestincima, nema zvaničnih odnosa. Euforija koja je pratila privremeni mirovni sporazum je bila kratkog daha.
Uspostavljena je Palestinska uprava s ograničenim nadležnostima, a konačan sporazum nikada nije postignut zbog dubokih neslaganja i nasilja u kome je ubijeno hiljade ljudi.
Izrael je sa Hamasom tri puta ratovao od tada, a sada se suočio sa masovnim palestinskim protestima na granici s pojasom Gaze. Od početka protesta 30. marta poginulo je 35 Palestinca, a više od 1.500 ih je ranjeno.
Kurir.rs / Beta
Foto: EPA / Abir Sultan
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore