Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da bi ustav te zemlje mogao da bude "unapređen" kako bi se on odrekao nekih od nadležnosti, ali je naveo da se to neće desiti u skoroj budućnosti.

Lukašenko vlada Belorusijom od 1994, a u međuvremenu je menjao ustav kako bi proširio kontrolu i potisnuo opozicione snage u parlamentu.

Navodi se da je Lukašenko u godišnjem obraćanju poslanicima beloruskog parlamenta pomenuo slučaj smenjivanja premijera Jermenije i naveo da razmatra decentralizaciju sopstvenih ovlašćenja.

"Ustav će biti unapređen. Život se menja i mi se menjamo. Da, ja bez problema mogu da predam pojedina ovlašćenja drugim granama vlasti", poručio je Lukašenko.

On je rekao da je od Ustavnog suda Belorusije zatražio da pripreme preporuke za promenu ustava, ali da su ti planovi za sada u domenu teorije.

"Lično, još uvek nisam razmišljao o referendumu (o promeni ustava)", kazao je Lukašenko.

On je pored jučerašnje ostavke premijera Jermenije i političkih previranja u toj zemlji, pomenuo i ustanak u Ukrajini, poznat kao "Majdan", sa kraja 2013. i početka 2014, navodeći da će bilo kakve ustavne promene biti izvedene u skladu sa zakonom kako bi se sprečilo negodovanje javnosti i nestabilnost u državi.

"Ako neko misli da ćemo mi s ustavom stvoriti uslove za naše "Majdane" - to se neće dogoditi. Ja sam dao obećanje i nikada ga neću pogaziti, inače će biti kao u Jermeniji", naveo je Lukašenko.

Antivladini demonstranti juče su na ulicama jermenske prestonice Jerevana slavili ostavku premijera i bivšeg predsednika Serža Sargsjana, koju je njegov portparol ocenio prikazom demokratije na delu.

Jermenski parlament je Sargsjana izabrao za premijera prošlog utorka, nakon čega su demonstranti izašli na ulice zbog sporne izmene ustavnog amandmana, koji je 2015. godine izvršnu vlast preneo iz ruku predsednika u ruke premijera.

Kurri.rs/Tanjug

Foto: Marina Lopičić