(VIDEO) UOČI ISTORIJSKOG SAMITA DVE KOREJE: Svet ga sa zebnjom očekuje, a ovo su mogući rezultati sastanka
Kim Džong-un postaje prvi vođa Severne Koreje koji će kročiti u demilitarizovanu zonu na granici Severne i Južne Koreje koja je uspostavljena tokom rata.
Redak dijalog dvojice vođa rezultat je poboljšanja odnosa dveju zemalja u poslednjih nekoliko meseci. Očekuje se da se na samitu pripremi teren za sastanak predsednika Severne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država.
Očekuje se da će rezultat razgovora biti odustajanje Severne Koreje od daljeg razvoja nuklearnog oružja. Analitičari su skeptični i ne veruju da će Pjongjang odustati od svog nuklearnog arsenala.
Obe Koreje imaju probleme o kojima treba razgovarati - sankcije i razdvojene porodice.
Zašto je samit važan?
Samit je velika stvar. Ovo je prvi put da se korejski lideri sastaju još od 2007. godine, ali i prvi sastanak Kim Džong-una sa zvaničnicima Južne Koreje. Za razliku od sastanka Kim Džong-una sa kineskim predsednikom Si Đinpigom koji se održao u tajnosti, samit sa južnokorejskim predsednikom biće prenošen uživo na televiziji.
"Kim Džong-un se otvara ka svetu. Nikada ranije nije bio na sličnom sastanku", kaže doktor Džejms Kim, diorektor Azijskog instituta političkih nauka. Kimov otac se dva puta sastao sa predsednicima Južne Koreje - prvi put 2000. godine, a zatim 2007.
Direktor Lovi instituta Juan Gram smatra da samit vodi do sastanka Kim Džong-una sa američkim predsednikom Donaldom Trampom. Samit sa južnokorejskim predsednikom samo je "cena koju Kim mora da plati" za satanak sa Trampom, koji bi mu doneo poene kod kuće. "Mislimo da diktatori rade šta žele, a zapravo Kim je stalno pod pritiskom i brine kako ga narod vidi", kaže profesor Li.
Koji su mogući rezultati?
Južnokorejsko ministarstvo ujedinjenja kaže da dve trećine stanovnika Južne Koreje ima pozitivan stav prema samitu. Većina samit vidi kao početak mogućeg zbližavanja dve Koreje i odvraćanja Pjongjanga od daljeg razvoja nuklarnog naoružanja. "Razgovor može biti korisna odskočna daska", smatra profesor Li.
On dodaje da očekuje da će nakon samita uslediti dodatni sporazumi. Stručnjaci smatraju da mnogo toga zavisi i od "hemije" između Kim Džong-una i Mun Džae-ina i toga kako će se složiti. "Mislim da će sastanak proći kako treba. Da li će dovesti do odvraćanja od daljeg razvoja nuklearnog naoružanja, to ne mogu da kažem,", kaže doktor Li.
Kurir.rs/BBC
Foto: AP
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore