Posle drugog sastanka u nešto više od mesec dana između lidera Severne Koreje i Kine, Si Đinping je Kim Džong-unu dao blagoslov za ekonomski razvoj. Uz to je dao i pristanak da Pjongjang napusti nuklearne i raketne programe, a cilj ovih poteza Pekinga je da ojača svoju poziciju kao velike sile Azije.

Kako piše Vašington post, Kina će podržati Severnu Koreju u sporoj denuklearizaciji i dati joj bezbednosne garancije.

Sijev drugi susret sa Kimom iznenadio je zapadne medije, koji su navodili da je Kina ostala po strani u diplomatskim pregovorima, počevši od Zimskih olimpijskih igara u Južnoj Koreji.

KIM JE POSETIO PEKING 2 PUTA ZA MESEC DANA: Iza ovih tajnih sastanaka krije se misteriozni KINESKI PLAN (FOTO) Autor: EPA, AP

Međutim, Kina se vratila u igru u martu kada je pozvala Kima na sastanak u Pekingu, a diplomatska trka se nastavila i tokom susreta sa predsednikom Južne Koreje Mun Džae-inom. Tokom sastanka u utorak u kineskoj luci Dalijan, Si je ponovio da Kina podržava Pjongjang, uoči sastanka Kima i američkog predsednika Donalda Trampa u Singapuru, 12. juna.

Si je Kima oslovljavao sa "drug predsednik", i isticao da su obe zemlje socijalističke, kao i dobre odnose vladajućih partija ove države. Ipak, kineska novinska agencija je navela i da je Kim tražio podršku za program ekonomskog razvoja.

si-r.jpg
Reuters 

Kompanije Kine su ranije ignorisale sankcije UN prema Severnoj Koreji, ali je administracija Trampa uspela da zaustavi Peking i stegne mere. Sada se Peking ponovo okreće Pjongjangu, zbog ključnog strateškog značaja za Kinesku komunističku partiju, koja želi da dominira Azijom.

Kurir.rs/ Vašington post

Foto: EPA, Reuters i AP