EPILOG IRSKOG REFERENDUMA O PRAVU NA ABORTUS: Krupan korak u borbi za prava žena, ali i dokaz o promenama čitavog društva
Referendum, čije izlazne ankete ukazuju na ubedljivu pobedu kampanje za liberalizaciju abortusu u Irskoj, predstavlja novi krupan korak u promenama kroz koje je irsko društvo prošlo poslednjih godina.
Ishod referenduma predstavlja prekretnicu u borbi žena u Irskoj za pravo na abortus, ali i za tu celu većinski katoličku zemlju.
To je poslednja etapa na putu promena u Irskoj, koja je tek 1995. godine, i to tesnom većinom legalizovala razvod braka, da bi pre tri godine postala prva zemlja u svetu koja je na referendumu ozakonila istopolne brakove.
Brojanje glasova je tek počelo, ali izlazne ankete se većinom slažu da je između 60 i 70 odsto građana glasalo za ukidanje Osmog amandmana ustava, kojim je uveden jedan od najkrućih režima zabrane prekida trudnoće.
Zanimljivo je da je taj isti amandman, takođe glasovima irskih birača, postao deo ustava 1983. godine. Ono što upada u oči je da je tada, pre 35 godina, taj amandman usvojen sa 67 odsto glasova Iraca, a sada je sa otprilike istim procentom odbačen.
Ovakav ishod referenduma smatra se još jednim važnim trenutkom u irskom "tektonskom" kretanju od "društvenog konzervativizma" ka "progresivnom liberalizmu".
Tu dramatičnu promenu javnog mnjenja izgleda su "izgurale" mlađe generacije, ali je i kod onih srednjih godina ubedljiva većina bila za ukidanje pomenutog amandmana.
Stariji od 65 godina bili su jedina generacijska grupa koja je većinom glasala protiv ukidanja Osmog amandmana - otprilike onako kako su glasali i pre tri i po decenije.
Ono što sada predstoji jeste borba oko toga kako odluku birača na referendumu prevesti u konkretan zakon. Gubitnička strana sada insistira da će premijera Lea Varadkara, koji je rekao da će abortus ipak biti omogućen samo u ograničenom broju slučajeva, držati za reč.
On je istakao da velika odluka građana Irske o ukidanju zabrane abortusa propisane ustavom predstavlja kulminaciju "tihe revolucije" u toj držav.
"Javnost je progovorila. Rezultat je, izgleda veoma... u korist poništenja osmog amandmana" ustavne zabrane abortusa, naveo je Varadkar.
Vetar društvenih promena koji je poslednjih godina duvao Irskom, izgleda da se pretvorio u oluju.
Ukoliko se potvrdi ubedljiva pobeda kampanje za ukidanje ustavnog ograničenja abortusa i Irskoj, to će predstavljati i znak seizmičkih promena kroz koje je irsko društvo prošlo u toku tek nešto više od jedne generacije.
Jedan od faktora koji je doveo do te promene nesumnjivo je i sve manja uloga Katoličke crkve u irskom društvu.
Narušenog ugleda zbog držanja u vezi sa skandalima oko zlostavljanja dece, Katolička crkva se, za razliku od ranijih vremena, u kampanji pred referendum u velikoj meri držala po strani.
Kako su se pojavljivali rezultati izlaznih anketa, mnogi u Irskoj su se setili stihova svog slavnog pesnika Vilijema Batlera Jejtsa: "Sve se promenilo, promenilo sasvim..."
Kurir.rs/Tanjug
Foto: Reuters/Clodagh Kilcoyne
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore