Novi Zeland planira da uništi oko 150.000 krava u nastojanju da iskoreni zarazu koju u nacionalnom stočnom fondu izaziva bakterija mikoplazma bovis.

Ovaj ambiciozni plan danas, navodeći da će on koštati stotine miliona dolara i da će, ukoliko uspe, to biti prvi put da se u zemlji eliminiše zaraza od te bakterije. Poljoprivreda je od vitalnog značaja za ekonomiju Novog Zelanda, čija je izolovanost bila od pomoći zemlji da se zaštiti od nekih stočnih bolesti koje su izbijale u drugim delovima sveta. Na Novom Zelandu je prošlog jula prvi put otkrivena mikolpazma bovis, čije je prisustvo takođe otkriveno u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama.

Ova bakterija može da izazove mastitis, pneumoniju, artritis i druge bolesti kod krava, ne smatra se pretnjom po bezbednost hrane, ali uzrokuje proizvodne gubitke na farmama. Zvaničnici kažu da planiraju da unište sve krave na farmama na kojima je nađena bakterija, čak i ako su neke od životinja zdrave. Dodaju da će znatan broj grla biti zaklan u fabrikama za preradu i iskorišćen za goveđe prerađevine, dok će deo morati da bude ubijen i zakopan na farmama ili bačen na odobrenim deponijama.

Novi Zeland ima oko 10 miliona krava, dvostruko više od broja stanovnika. Oko dve trećine su mlečne krave, a ostalo su goveda. Mlečni proizvodi predstavljaju najveću pojedinačnu izvoznu stavku zemlje, a veliki deo se prodaje Kini i koristi za adaptirano mleko za bebe. Do sada je bakterija mikoplazma bovis pronađena na 38 farmi širom Novog Zelanda, kažu zvaničnici, a prema kompjuterskom proračunu očekuje se da će taj broj porasti na najmanje 142 farme.

Nadležni organi i dalje pokušavaju da otkriju kako su bakterije ušle u zemlju uprkos strogim fitosanitarnim i biološkim kontrolama. Oko 24.000 krava već je uništeno u poslednjih nekoliko meseci, a istrebljeno će biti još najmanje 128.000 grla u narednih godinu ili dve.

Troškovi ovog programa se procenjuju na 886 miliona dolara novozelandskih dolara (616 miliona američkih dolara) tokom deset godina. Vlada planira da preuzme na sebe oko dve trećine tih rashoda dok će ostatak platiti poljoprivrednici i stočna industrija.

Kurir.rs/Tanjug

Foto Profimedia