Tanzanijski vulkan Ol Doinjo Lengai ili Božju planinu s punim pravom nazivaju još i "najčudnijim vulkanom na svetu" jer je njegova lava je najhladnija na zemlji.

Naime, lava ovog aktivnog vulkana u trenutku kad erupcije ima temperaturu od oko 510 Celzijusa.

Koliko je hladna svedoči i priča lokalnog vodiča iz plemena Masai koji je tokom jedne ekspedicije 2007. nesretnim slučajem upao u jedan od tokova lave.

profimedia0104124872-jezero-natron.jpg
Foto: Profimedia

Dok su preneraženi ljudi gledali, on je nekako uspeo da se živ iščupa iz smrtne opasnosti tako da se popeo uz stenu. Iako je na nogama i rukama imao teške opekotine, vodič je svojim čudesnim preživljavanjem postao prvi čovjek koji je uspeo da se "okupa" u lavi i iz nje izađe živ.

Osim temperature, neobičan je i sastav lave Božje planine - dok je lava tipično bogata silikatnim mineralima, ova je bogata retkim natrijumovim i kalijevim karbonatom, nereritom te gregoritom. Upravo zbog toga ona izbija na relativno niskim temperaturama i nema crven, već crn sjaj na suncu.

profimedia0098793857-ol-doinyo-lengai.jpg
Foto: Profimedia

Osim toga, lava u koju je vodič upao je i znatno tečnija i često manje viskozna od vode.

Nedaleko od vulkana nalazi se i tzv. Bazen smrti koji ptice pretvara u kamen, a s druge strane, njegova okolina vrvi od života.

Pre nekoliko godina, britanski fotograf Nik Brent je na jezeru Natron u Tanzaniji pronašao okamenjene ptice i vratio ih u prirodan položaj. Postavio ih je kao da stoje na granama ili plivaju na vodi i fotografisao ih.

profimedia0008235126-lake-natron-tanzania.jpg
Foto: Profimedia

Ubrzo je to jezero proglašeno jednim od najnegostoljubivijih mesta na svetu, gde se stvorenja pretvaraju u kamen kada dodirnu vodu. Razlog su visoke količine natrijum-karbonata.

Ovaj mineral stiže do jezera iz vulkana Ol Doinjo Lengai, a ulivanjem u jezero doprinosi visokim pH vrednostima vode.

profimedia0104903148-ol-doinyo-lengai.jpg
Foto: Profimedia

Između 65 i 75 odsto svetske populacije manjih flamingosa rođeno je na jezeru Natron, a baznost jezera pomaže u ovom procesu, jer ekstremno visok pH nivo drži predatore podalje od beba flamingosa.

Kurir.rs / Express.hr

Foto: Profimedia