Ostrvo Sentosa, mesto istorijskog susreta američkog predsednika Donalda Trampa i severnokorejskog lidera Kim Džong-una, danas je popularna turistička destinacija u Jugoistočnoj Aziji sa poznatim terenima za golf i peščanim plažama.

Ostrvo u Singapuru, međutim, ima i svoju mračnu prošlost koja je malo poznata.

Lokacija samita, zakazanog za 12. juni u devet sati po lokalnom vremenu, odabrana je iz vrlo logičnih razloga.

Ostrvo je smešteno samo pola kilometra od južne obale Singapura, ostrvskog grada-države, gde će biti lakše sprovesti jake mere bezbednosti, koje se podrazumevaju za ovakav sastanak.

Iako današnje ime ostrva znači mir i spokoj, nekada je bio japanski logor za ratne zarobljenike iz Britanije i Australije, posle predaje savezničkih snaga Japancima 1942. godine.

Ostrvo koje godišnje poseti 20 miliona turista, bilo je i poprište masovnih egzekucija singapurskih Kineza, uključujući civile, koji su sumnjičeni za antijapanske aktivnosti.

Mnoga su ubistva izvršena upravo na plaži, na kojoj se sada nalazi svetski poznati golf teren Serapong.

Sve do 1972. godine ostrvo Sentosa je bilo poznato kao Pulau Belakang Mati, grubo prevedeno kao ostrvo smrti s leđa, ali ga je singapurska vlada preimenovala pre nego što je odlučila da ga pretvori u atraktivnu turističku destinaciju.

Malo je poznata činjenica da su mnoge generacije Malajaca i Kineza morale naprasno prekinuti idiličan život na ostrvu i preseliti se u gradske nebodere i to ne vlastitim izborom.

Izvori bliski organizaciji samita tvrde da je Sentosa odabrana zato što je ostrvo sa Singapurom povezano jednim mostom koji se vrlo lako može zatvoriti za saobraćaj.

Na Sentosi su svoj dom izgradili neki od najbogatijih ljudi Singapura izgradivši raskošne vile na obali koje koštaju do vrtoglavih 29 miliona dolara.

Deo ostrva na podrucju hotela Kapela gde će biti održan samit, a u kojem se početna cena sobe kreće oko 500 dolara signapurske vlasti su označile kao posebnu zonu bezbednosti u danima uoči samita.

Kurir.rs/Tanjug

Foto: AP/Xinhua/Then Chih Wey