Ne samo diplomate, već i specijalne službe Rusije, SAD i Finske pripremaju se za samit Donalda Trampa i Vladimira Putina u Helsinkiju, piše finski portal Ile.

Obaveštajni agenti pažljivo planiraju maršrute predsedničkih kolona, proveravaju osoblje i hotele i oslanjaju se na specijalnu opremu koju ne bi odbio ni sâm Džejms Bond.

Tokom stranih putovanja sve zemlje obezbeđuju svoje lidere, ali kada se radi o bezbednosti američkog i ruskog predsednika, bezbednosne procedure dolaze na drugi nivo, piše Ile. Radio-kompanija je razgovarala sa ekspertom iz oblasti tajnih bezbednosnih procedura, koji je, međutim, želeo da ostane anoniman zbog delikatne prirode svog posla.

"Govorimo o šefovima država koji su, ili barem smatraju sebe svetskim liderima. Ruska i američka služba bezbednosti smatraju da štite najvažnije ljude i postupaju u skladu sa tim", rekao je on.

Priprema za samit je već počela. Finski list Ilta-Sanomat objavio je da je američka Tajna služba već je stigla u Finsku. Sasvim je moguće da se to može reći i za rusku Federalnu službu za zaštitu (FSO).

Bezbednosne službe unapred proveravaju maršrute kojima će konvoji proći, kao i puteve za eventualnu evakuaciju. Obično nekoliko dana pre dolaska predsednika specijalne službe prebacuju veći deo opreme u državu-domaćina.

100601-reuter.jpg
Foto: Reuters

Na mesto pregovora američki predsednik uvek dolazi svojim predsedničkim avionom broj 1. U ovom trenutku, funkciju predsedničkog aviona obavlja Boing 747 VC-25. Ovaj avion predstavlja luksuzni predsednički štab sa svim pogodnostima koji može da se dopuni gorivom u vazduhu. Pritom, avion broj 1 izdržava elektromagnetne impulse koji se mogu pojaviti u slučaju nuklearne eksplozije.

Nakon sletanja Tramp će otići u predsedničku palatu na sastanak sa finskim liderom Saulijem Ninisteom. Konvoj Donalda Trampa najčešće se sastoji od 20-40 automobila, uključujući i automobil namenjen za otkrivanje hemijske i biološke pretnje. Osim toga, u sastavu konvoja je automobil sa automatskom puškom, avion za štampu i hitna pomoć. Poredak vozila se često menja iz bezbednosnih razloga. Sâm predsednik se može nalaziti u bilo kom automobilu i čak, na primer, u helikopteru.

Svoje mesto u pratnji ima i luksuzni automobil Donalda Trampa - limuzina Kadilak 1, poznatija kao "Zver". Ovo oklopno vozilo teži osam tona i opremljeno je topovima sa suzavcem, automatskim oružjem, uređajima za noćni vid i skladištima krvi predsednikove krvne grupe.

"Drugim rečima, ovaj automobil odgovarao bi i samom Džejmsu Bondu", konstatuje Ile. Zver je zaštićena od biološkog i hemijskog napada, izdržava eksplozije mina i bombi, a gume ovog automobila se ne izduvavaju prilikom probijanja. Osim toga, američki mediji su ranije saopštili da je vozilo opremljeno oklopnim pločama debljine 20 centimetara i aparatima sa kiseonikom.

100601-epa.jpg
Foto: EPA

Što se tiče Vladimira Putina, on će verovatno sleteti na finsko tlo u predsedničkoj verziji aviona IL-96, koji se odlikuje luksuznim enterijerom i prisustvom laserskog sistema za odbijanje raketnih napada. Prema nekim informacijama, za prebacivanje na manje ozbiljne udaljenosti Putin preferira helikopter. U tom slučaju on koristi Mi-8, koji ima sedišta sa visokim naslonom i u kome se takođe nalaze i TV i kuhinja.

Međutim, ukoliko se ruski lider ipak zaustavi na izboru automobila, to će biti "senat" Aurus ruske proizvodnje, opremljen sistemima za održavanje života i koji ima potencijal za napad.

"Automobili otporni na metke, avioni sa laserskim oružjem, pritajeni agenti… Ne zvuči mnogo veselo, ali ovaj stručnjak za bezbednost smatra da takve mere nisu samo za predstavu", piše Ile.

"Ništa se ne radi tek tako, sve mere se zasnivaju na detaljnim procenama. Obični ljudi vide, pre svega, telohranitelje sa slušalicama i tamnim naočarima i odelima. Ali najbolja zaštita je ona koja se ne vidi: to je planiranje i ono što se dešava daleko od očiju", istakao je stručnjak.

Ne zna se koliko će pripadnika Tajne službe i ruskih agenata biti na ulicama Helsinkija. Međutim, kada je predsednik Barak Obama došao u Stokholm u septembru 2013. godine, pratilo ga je 600 ljudi, uključujući 250 pripadnika oružanih snaga bezbednosti, snajperista, kuvara i doktora. Nešto slično može se očekivati i ovog puta.

Prema rečima stručnjaka lista Ile, američka i ruska služba bezbednosti se veoma razlikuju.

"Sve u svemu, može se reći da su amerikanci vrlo dobro organizovani, dok Rusi manje predvidivi i deluju haotičnije - ogleda se njihov temperament", objasnio je izvor portala radija, naglašavajući da se obe službe odlikuju najvećim stepenom profesionalizma.

Kurir.rs/Sputnjik Srbija

Foto: Reuters, EPA, Printscreen YouTube