AMERIKA UBRZANO GRADI SPECIJALNE BRODOVE: Nisu vojni, ali ciljaju RUSIJU I KINU! (VIDEO)
SAD nameravaju da ulože milijarde dolara u ledolomce kako bi umanjile "dominaciju Rusije na Arktiku", piše Tajms.
List navodi da Vašington ove investicije smatra apsolutno neophodnim, kako zbog topljenja leda, što otvara velike trgovinske mogućnosti, tako i zbog kolosalnog zaostajanja u odnosu na Rusiju u smislu broja ledolomaca.
Američki mornarički komandanti više puta su kritikovali Pentagon zbog nedostatka jasne strategije u regionu, posebno usred topljenja ledenog pokrivača koje otvara vrata za probijanje novih trgovačkih puteva. Obalska straža ima samo dva operativna ledolomca, dok Rusija ima 45. Osim toga, Kina takođe ima ambiciozan program za izgradnju brodova ove klase, što zabrinjava Vašington.
Ranije je američki ministar odbrane Džejms Matis rekao da glavni prioritet njegovog ministarstva ostaje priprema "za konkurisanje velikim silama", posebno Rusiji i Kini. Međutim, zvaničnici upozoravaju da je na Arktiku Amerika inferiornija od svoja dva konkurenta i po svom potencijalu i tehnološki.
Pretpostavlja se da će Sjedinjene Američke Države smanjiti jaz u broju ledolomaca nakon što Kongres odobri budžet za odbrane od 717 milijardi dolara. Sudeći po svemu, Tramp će bez odlaganja potpisati ovaj nacrt zakona. Ovo će omogućiti da Sjedinjene Američke Države dobiju šest ledolomaca, od kojih bi prvi trebalo da bude porinut u vodu do 2023. godine. Prema preliminarnim procenama, svaki od njih koštaće oko 910 miliona dolara.
U ovom trenutku, SAD imaju samo jedan teški ledolomac — "Polarnu zvezdu" (Polar Star), koji ima više od 40 godina. Osim toga, postoje i dva manja ledolomca, ali jedan od njih više nije u upotrebi i koristi se kao izvor rezervnih delova. Treći brod srednje tonaže — "Hili" (Healy), napravljen je prvenstveno za naučna istraživanja.
Sa svoje strane, Rusija se trenutno bavi projektovanjem 11 brodova-ledolomaca. Među njima su tri nuklearna ledolomca koji bi trebalo da stupe na dužnost do 2020. godine. Osim toga, Moskva se bavi povećavanjem svojih vojnih kapaciteta u regionu i planira da tamo izvlači naftu i prirodni gas.
Načelnik američke obalske straže admiral Karl Šulc izjavio je u tom pogledu da bi tri od šest planiranih američkih ledolomaca trebalo da budu teška plovila, kako bi Amerika mogla da konkuriše Rusima i Kinezima, zaključuje Tajms.
Kurir.rs/Sputnjik
Foto: Profimedia
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro