AMERIČKA BRUKA POMOGLA RUSIJI: Zašto se Indija odlučila da kupi S-400 umesto Patriota (VIDEO)
Američki sistem PVO "Patriot“, pandan ruskom S-400, doživeo nekoliko neuspeha u Saudijskoj Arabiji, odnosno tokom rata u Jemenu, pa pretnja Vašingtona sankcijama onim državama koje bi kupile ruski S-400 nije samo strateška već i ekonomska mera.
Aleksandar Mihejev, portparol ruske odbrambene korporacije "Rosoboroneksport“, obavestio je javnost da je Rusija pokrenula postupak isporuke protivvazdušnih sistema S-400 Indiji. Isporuka je započeta na osnovu prethodno potpisanog sporazuma na marginama susreta ruskog predsednika Vladimira Putina i premijera Indije Narendre Modija u Nju Delhiju. Ovaj, pet milijardi dolara vredan ugovor, predstavlja najveći posao koji je Rusija ikada sklopila sa Indijom u oblasti vojnotehničke saradnje.
Podsetimo, pomoćnik ministra odbrane SAD za Azijsko-pacifički region Rendal Šriver je krajem avgusta izjavio da su SAD zabrinute zbog planova Indije da kupi oružje od Rusije, uključujući protivvazdušni raketni sistem S-400 i da ostavlja mogućnost uvođenja sankcija zbog tih planova.
Ekspert Centra vojno-političke žurnalistike Boris Rožin za Sputnjik objašnjava da je američka pretnja sankcijama Nju Delhiju zapravo pokušaj da se ograniči poslovanje kompanija ruske namenske industrije na tržištima drugih država, ne samo Indije već i Turske i Irana, i uopšte svuda gde Rusija već tradicionalno izvozi oružje.
"Kako bi stale na put izvozu ruskog oružja, SAD usvajaju unutrašnje zakone koje realizuju resorne institucije, odnosno Ministarstvo trgovine i Ministarstvo finansija, uvođenjem različitih tipova sankcija“, ističe Rožin.
Rožin dodaje da je američki PVO sistem "Patriot“, pandan ruskom S-400, doživeo nekoliko neuspeha u Saudijskoj Arabiji tokom rata u Jemenu, i da pretnja sankcijama onim državama koje bi kupile ruski S-400 nije samo strateška već i ekonomska mera.
"Cenu i ugled američkim sistemu su bukvalno oborile balističke rakete koje lansirane iz Jemena, koje su nekoliko puta probijale štit PVO oko međunarodnog aerodroma u Rijadu", objašnjava ruski stručnjak.
Na pitanje da li će sankcije Vašingtona ujediniti zemlje protiv kojih su uvedene, Rožin odgovara da je preuranjeno sada govoriti o formiranju nekog saveza zemalja koje su na udaru američkih sankcija.
"Što se tiče saveza između država koje su formalno pogođene američkim sankcijama ili koje su na neki drugi način na udaru SAD, među njima takođe ostaju određeni konflikti, kao na primer između Kine i Indije. Osim toga, napeti su odnosi između Pakistana i Kine. Ali, delovanje SAD će svakako ove države gurati da međusobno sarađuju, na primer u okviru BRIKS-a, ŠOS-a, UN ili neke druge međunarodne organizacije“, objašnjava naš sagovornik.
Ruski stručnjak dodaje da SAD pokušavaju da ostvare što tešnje odnose sa Indijom, kako bi Nju Delhi suprotstavili Pekingu.
"SAD rade na započinjanju novog hladnog rata protiv Kine i spretno koriste tradicionalne nesuglasice koje postoje na relaciji Indiji—Kina. Zato eksperti govore da bi u smislu eventualnog uvođenja sankcija Indiji bio napravljen izuzetak, upravo iz političkih razloga, jer Vašington želi podršku Nju Delhija“, ističe Rožin.
Vasilij Kašin, naučni saradnik Centra za izučavanje problema Severoistočne Azije u okviru Ruske akademije nauka, slaže se da između Kine i Indije postoje konkurentski odnosi u regionu.
"Kina sprovodi ekspanziju u pacifičkom regionu, a Indija se s jedne strane oslanja na Ameriku, ali sa druge svoje jačanje u regionu sprovodi upravo uz pomoć ruskog oružja. Indija i Rusija rade na jačanju i povećanju privredne razmene, ali sarađuju i u oblasti razvijanja novih tehnologija. Važno je pomenuti rad na zajedničkim projektima — konstruisanju oružja i posebno borbenih aviona“, ističe ruski stručnjak.
Premijer Indije Narendra Modi je, inače, u kontekstu susreta sa Vladimirom Putinom, istakao da je Rusija odigrala ključnu ulogu u povećanju životnog standarda građana Indije u poslednje dve godine. Modi je ocenio i da su poslovne veze Moskve i Nju Delhija na izrazito visokom nivou i obećao da će nastaviti da radi na povećanju prisustva ruskog biznisa i investitora u Indiji.
Indijski premijer je istakao da su se bilateralni odnosi Rusije i Indije, koji imaju dugogodišnju istoriju, drastično učvrstili u poslednjih nekoliko godina, što se ogleda i u posebnim strateškim partnerstvima, koja mogu da posluže kao primer celom svetu.
Naš sagovornik dodaje i da, posebno pod rukovodstvom premijera Modija, Indija sprovodi veoma aktivnu spoljnu politiku i pretenduje na vodeću ulogu u tihookeanskom regionu, pa je u tom smislu značajan konkurent Kini.
"Pre svega, mora se reći da su ruski odnosi sa Indijom tradicionalno prijateljski i veoma produktivni na različitim poljima. Osim toga, Moskva i Nju Delhi imaju dobru vojnu saradnju i posebno je važno istaći da je Indija najveći kupac ruskog oružja, odnosno naš svetski partner broj jedan u ovom pogledu. Indija je stalni kupac i uvek je interesuju najnovije tehnologije“, ističe Kašin.
S-400 "Trijumf“ je protivvazdušni raketni sistem dugog dometa. Predviđen je za uništavanje avijacije, krstarećih i balističkih raketa, a može se upotrebljavati i za kopnene ciljeve. Domet S-400 je 400 kilometara i može da uništi ciljeve na visini od 30 kilometara. U ruskoj vojsci je u upotrebi od 2007. godine.
Kurir.rs/ Sputnjik
Foto: Profimedia/EPA
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore