ELKO - Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da "nije zadovoljan" objašnjenjem Saudijske Arabije o okolnostima ubistva novinara i kritičara vlasti u Rijadu Džamala Kašogija u Istanbulu, ali da je "moguće da saudijski princ prestolonaslednik, Muhamed bin Salman, nije znao za to".

Tramp je sinoć izjavio da bi mogao da razmotri sankcije protiv Saudijske Arabije zbog nestalog saudijskog novinara Kašogija, da bi ubrzo nakon toga Rijad saoptio da je Kašogi ubijen u tuči sa ljudima koje je sreo u saudijskom konzulatu u Istanbulu, čime je Rijad prvi put priznao da taj novinar nije živ, pošto je dve nedelje negirao da je umešan u njegov nestanak.

"Istraga je još u toku, a uhapšeno je 18 Saudijaca do sada", navedeno je tada u saopštenju saudijskog tužioca, uz informaciju da su savetnik Kraljevskog suda Saud el Katani i zamenik direktora obaveštajne službe Ahmed Asiri smenjeni.

Rijad je lako našao žrtvene jarce da skine sumnju sa svojih najviših zvaničnika, pre svega s krunskog princa, a Trampova adminsitracija će to najverovatnije prihvatiti jer ima dosta razloga zbog kojih ne želi da kazni Saudijsku Arabiju za Kašogijevo ubistvo, izveštavaju američki mediji. Rijad je Vašingtonu ključni partner na Bliskom istoku već decenijama, pa SAD, više nego voljne da traže dlaku u jajetu nizu država, pre svega Rusiji i Kini, kad je reč o pitanjima kao što su ljudska prava, okreću glavu od katastrofalnog kršenja tih istih principa u Saudijskoj Arabiji.

Iz višestrukih geopolitičkih razloga, Tramp može mnogo toga da dobije ako pomogne da se nađe izlaz iz ove krize i da pritom iz SAD i Saudijska Arabija izađu bez većih posledica, nego da kazni Saudijce zbog zločina nad novinarem i kršenja ljudskih prava.

Trampova bliskoistočna politika se bazira na saradnji sa saudijskom kraljevinom, na koju pre svega računa kao saveznika protiv Irana. Kažnjavanje Rijada bi se Vašingtonu obilo o glavu i oslabilo njegovu poziciju u regionu, navodi CNN zaboravljajući da podseti da Tramp samo nastavlja politiku svojih prethodnika, pa je to američka, a ne njegova politika.

Tramp i njegov šef diplomatije Majkl Pompeo insistirali su na tome da se Saudijcima da prostor da sprovedu sopstevnu istragu, što je izgledalo kao da oni zapravo kupuju vreme za Rijad da smisli odgovarajuću lažnu priču i alibi koji bi im pomogao da sačekaju da se "smiri oluja". Na kraju krajeva, omogućavanje onima koji su osumnjičeni za ubistvo da taj zločin istražuju teško da može da dovede do presude koja će biti izvan sumnje i biti međunarodno prihvaćena.

"Jedini način da dobijete pravičnu i nepristrasnu istragu jeste da to uradite spolja. Oni (saudijski istražitelji) sigurno neće reći da je krunski princ umešan, jer je on na čelu cele države", kaže za CNN Maks But, ekspert za nacionalnu bezbednost.


Tramp je preko Tvitera poručio da nema nikakve finansijske interese u Saudijskoj Arabiji.

"Da se zna, ja nemam finansijskih interesa u Saudijskoj Arabiji (ili Rusiji). Bilo kakvi navodi da ih imam su samo nove lažne vesti (kojih već ima mnogo)", tvitovao je američki predsednik.

Ali ta izjava ignoriše veće pitanje koliko su Saudijci uložili u Trampa, rekao je Šaub, dodavši da dokazi ukazuju na to da je odgovor - prilično mnogo. Od prodaje jahte od 291 metra princa saudijskom princu 1991. godine, kada se Tramp nalazio u ličnom stečaju, do prodaje celog 45. sprata jednog od njegovih zgrada u Njujorku Saudijskoj kraljevini, do ugošćavanja velikog broja Saudijaca u njegovim hotelima u Njujorku i Čikagu tokom protekle godine, Tramp ima više nego slučajni odnos sa bliskoistočnom državom i njenim liderima, tvrdi Valter Šaub, bivši direktor Kancelarije vladine etike koji je podneo ostavku jer su Tramp i zvaničnici Bele kuće odbili da prihvate njegove smernice.

110901-epa.jpg
Foto: EPA

"Oni su očito njegovi cenjeni klijenti, a možda i najcenjeniji", tvrdi Šaub.

Na mnogo načina, Trampova administracija je previše otišla sa svojom politikom na Bliskom istoku da bi dozvolila jednom ubistvu da je u tome omete. Tramp je posle Baraka Obame preusmerio američku spoljnu politiku, okupljajući Saudijsku Arabiju i druge autokratije u Zalivu.

Prvi prioritet administracije u regionu je izolacija i pritisak na Iran i ono što Vašington vidi kao mešanje Teherana u politike širom regiona. Svako kažnjavanje Saudijaca oslabilo bi ovu alijansu. Kao najveći svetski izvoznik nafte, Rijad će igrati ključnu ulogu u balansiranju svetskih tržišta nafte sledećeg meseca, kada bi na snagu trebalo da stupe sankcije protiv Irana i njegove nafte.

Epizoda Kašogi takođe dolazi u momentu napete geopolitičkog takmičenja na Bliskom istoku, pošto Rusija intervencijom u Siriji potiskuje uticaj SAD. Nema sumnje da će, ako Vašington uopšte pokuša da zabrani prodaju oružja Rijadu - kako bi neki u Kongresu želeli - Rusija popuniti tu rupu.

Tramp stalno govori o tome da je komercijalna veza sa Saudijskom Arabijom zalužna za milijarde dolara i hiljade poslova u SAD, pa mu je to glavni argument protiv svađe sa Rijadom. Malo ima indikacija da bi on zaista oštro reagovao na ubistvo Kašogija, iako je on bio stanovnik SAD i radio za njene novine, zaključuje CNN.

Kurir.rs/CNN/NBC/Daily Beast/NT

Foto: AP