U najvećoj vežbi NATO od vremena Hladnog rata "Spoj trozupca" (Trident Juncture) u Norveškoj, čiji pripremni deo počinje sredinom naredne nedelje, biće angažovano 50.000 vojnika, 10.000 tenkova, stotine brodova i aviona, ali će ona predstavljati i veliki logistički izazov po državu domaćina koja mora da obezbedi i 1,8 miliona obroka i 4,6 miliona boca vode, kao i da se pobrine za 660 tona prljavog veša.

Pored toga, Norveška za potrebe vežbe mora da stavi na raspolaganje velika područja poljoprivrednog zemljišta u toj zemlji.

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg na sastanku ministara odbrane Alijanse ranije ovog meseca poručio da je ova vežba "u srazmeri" sa postojećem zahtevnijem bezbednosnom okruženju u kojem se NATO nalazi, ali da Alijansa ipak naglašava da vežba nije usmerena ni protiv jedne zemlje i da predstavlja odgovor na zamišljeni scenario.

"To su, kao što Rusija dobro zna, odbrambene vežbe. Stavljati ih u bilo kakvu vrstu ofanzivnog ili destabilizirajućeg konteksta bila bi pogrešna interpretacija", rekao je američki ministar odbrane Džejms Matis.

Navodi se i da je načelnik Generalštaba norveške vojske Rune Jakobsen poručio da "Rusi ne treba da se plaše" pošto je "centralno područje održavanja vežbe udaljeno više od hiljadu kilometara od ruske granice".

Osim vojnih kontingenata iz svih 29 članica NATO, kao i zemalja partnera Švedske i Finske, NATO je najavio učešće oko 10.000 tenkova, 150 aviona i 60 brodova, među kojima bi trebalo da bude i američki nosač aviona "Hari S. Truman".

Očekuje se da će niske temperature u severnoj Norveškoj predstavljati dodatni izazov.

Navodi se da je norveški dnevni list Aftenposten objavio da je holandska vojska napravila začuđujuću grešku u planovima pred vežbu, pošto je navodno zaboravila na vremenske uslove u Norveškoj i nije kupila zimsku odeću za oko hiljadu vojnika. Prema informacijama tog dnevnika holandski vojnici dobiće zbog toga po 1.000 evra svaki da sami kupe dodatnu toplu odeću u Norveškoj.

Vežbe će takođe testirati sposobnost premeštanja opreme širom Evrope, što bi bilo potrebno u slučaju odgovora na stvarnu pretnju.

Navodi se da je Velika Britanija tako, na primer, odlučila da dopremi većinu opreme i vozila u Norvešku kopnenim putem preko Francuske.

"Deo pobede biće i to da se svi pojave prvog dana. Ne očekujemo da bude savršeno. Zato i održavamo vežbe", rekao je admiral Džejms Fogo, komandant Združene komande savezničkih snaga u Napulju.

Navodi se da sever i jug NATO snaga pripreme na terenu počinje 25. oktobra, a sama vežba će biti održana od 31. oktobra do 7. novembra. Saveznici će biti podeljeni u dve grupe - "južne snage" sa brigadama iz Nemačke, Italije i Britanije i "severne snage" koje uključujuju norveške, kanadske, švedske i američke vojnike.

U prvom delu vežbe severne snage će napasti južne, a zatim obratno. Navodi se da NATO želi da istakne sopstvenu transparentnost i pozvao je sve članice Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), među kojima i Rusiju, da pošalju posmatrače.

Norveška novinska agencija NTB objavila je da je, na osnovu iskustva sa pređašnjih vežbi, norveška vojska uspostavila direktnu telefonsku liniju putem koje će poljoprivrednici i drugi mogu moći da prijave štetu nanetu poljoprivrednom zemljištu, šumama ili životinjama.

Navodi se da su pilići, na primer osetljivi na buku koje proizvode avioni kada nisko lete. Norveška vojska rasporedila je veterinare i druge stručnjake da skeniraju vozila koja dolaze na vežbe kako bi obezbedili da ne donesu sa sobom invazivne vrste putem semena ili zemlje na gumama. Vozači u Norveškoj i susednoj Švedskoj upozoreni su na moguće povremene zastoje zbog vojnih konvoja koji će se sporo kretati.

Podseća se da je u avgustu Rusija održala sopstvenu veliku vežbu "Istok" (Vostok) na istoku zemlje. Moskva je objavila da je u njima učestvovalo 300.000 vojnika, a zapadni diplomate smatrale su da je brojka veoma preuveličana.

Kurir.rs/ Tanjug

Foto: Profimedia