NAJNAPREDNIJI RUSKI BORBENI AVIONI ČUVAJU NEBO IZNAD SIRIJE: Sada je otkriveno zašto ih je Moskva poslala baš u tu zemlju (VIDEO)
Početak marta ove godine doneo je novi prevrat u sirijskom ratu. Rusko ratno vazduhoplovstvo objavilo je da su na tamošnje bojište poslali dva "Suhoja 57". Prvo pitanje je bilo poprilično očigledno, zašto je Su-57 poslat baš u Siriju?
Ruski avion predstavnik je pete generacije lovaca, stavljajući ga u istu klasu kao i F-22 raptor i F-35 džoint strajk fajter. Peta generacija obično kombinuje stelt tehnologiju, velike, moćne motore koji im omogućuju da lete brže od zvuka, napredne sposobnosti umrežavanja.
"Duh" kako ga britanski mediji nazivaju, prvi put je poleteo 2010. i preživeo velike nevolje tokom svog razvoja. Stvari su bile toliko loše da je indijsko ratno vazduhoplovstvo, česti kupac ruskog vojnog hardvera i jedan od partnera u programu, želeo da odustane od čitavog projekta. Čak i sada, više od osam godina kasnije, veruje se da je samo deset prototipa u pogonu. Dva Su-57 koji su tek sletela u Siriju verovatno su neki od tih prototipova.
Kada je u ponedeljak objavljen snimak aviona i to na zvaničnim stranicama ruskog Ministarstva odbrane, popraćena saopštenjem o vojnom testiranju, postalo je jasno zašto je Su-57 završio na Bliskom istoku.
Rusija je upotrebila Siriju kao svojevrsni poligon za testiranje najnovije opreme, uključujući tenk T-90, "pancir" mobilni sistem protivvazdušne odbrane i vozila otporna na mine "tajfun".
Rusko ratno vazduhoplovstvo će mnogo naučiti o tome kako mlaznjak radi u uslovima koji nisu baš idealni, koliko su precizni njegovi senzori u otkrivanju ciljeva u vazduhu i na tlu, te koliko je teško održavati avione hiljadama kilometara od baza u Rusiji.
Još jedan razlog što je Su-57 otišao u Siriju je F-22. Američko ratno vazduhoplovstvo mesecima je letelo "raptorom" nad Sirijom u ulozi "dekonfiguracije". To je potajno identifikovanje ruskih aviona i protivvazdušnih raketnih sistema koji gotovo sigurno prate američke i savezničke avione.
Uvođenje Su-57 nije bez rizika. U decembru prošle godine je nepoznata grupa pokrenula koordinisane samoubilačke napade protiv Hmejmima i ruske pomorske baze u Tartu. Trinaest kamiona prepunih eksploziva napali su ruske baze, ali svi su eksplodirali ili promašili vojnu bazu. Tokom februara ove godine, pobunjenički tenkovski napad uništio je četiri aviona Su-24, dva lovca Su-35 i jedan avion A-50U na pisti u Hmejmimu. Gubitak jednog od najnaprednijih lovaca na svetu minobacačkom granatom od nekoliko stotina dolara bio bi sramotan poraz za Moskvu, ali do sada se to nije dogodilo.
U saopštenju Ministarstva odbrane stoji da su piloti testirali performanse aviona, inteligentne sisteme kontrole, rad svih sistema aviona, uključujući i oružje, u uslovima visokih temperatura, kompleksne podloge i drugih faktora.
Ministarstvo je naglasilo da su posade aviona ostvarile više od deset letova na nebu iznad Sirije.
Kurir.rs/Express.hr
Foto: Facebook/Printscreen
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore