Severno i Južno ostrvo Novog Zelanda približavaju se nakon niza potresa u 2016. godini, usled kojih se podiglo i morsko dno, objavili su novozelandski geolozi.

Rezultat zemljotresa magnitude 7,8 po Rihteru i njegovih katastrofalnih posledica, podizanje je morskog dna za oko 6,5 metara, tako da su talasi stigli blizu Kaikura na Južnom ostrvu, otkrivajući stene prekrivene morskom travom i prepune sićušnih živih bića s morskog dna.

Međutim, ostrva su nastavila da se približavaju, rekla je Sigrun Hreinsdotir iz geološkog instituta na Novom Zelandu.

"Kejp Kambel, na severoistočnom vrhu Južnog ostrva, nakon zemljotresa gotovo je 14 cm bliže Velingtonu, glavnom gradu na južnoj obali Severnog ostvrva", kaže naučnica za CNN.

U međuvremenu, Kaikura se pomerio oko šest centimetara prema istoku, a grad Blenheim na obali za isto toliko ka severoistoku. Čak se i Velington preselio oko 5 centimetara severoistočno. Ona je objasnila da je bilo teško odrediti što je uzrokovalo ovakvu tektonsku aktivnost:

profimedia0392093193-novi-zeland.jpg
Profimedia 

"Problem je što vidimo sva ta kretanja, ali i dalje ne znamo koji je glavni razlog?" GNS Science nadzire geološka kretanja na nekoliko mesta širom Novog Zelanda od zemljotresa 2016. godine. Taj potres je dramatično promenio krajolik delova južnog ostrva i proizveo 25 pukotina, pa tvrde da je to bio "jedan od najsloženijih potresa koji su ikada zabeležili u svetu". Jedna od posledica vidljiva je i u zalivu Vaipapa, gde je zabeleženo veliko pomeranje stena za oko metar i to brzinom od oko pet kilometara u sekundi.

"Najveće pomeranje zabeleženo je u Kekerengu koji se jednim svojim delom pomerio za oko devet metara", izjavio je Majkl Blenpid, koordinator za saradnju s USGS Programom opasnosti od zemljotresa.

Kurir.rs / CNN

Foto: Profimedia