NAPRAVIO JE GMO BEBE, A SADA JE JOŠ VIŠE ŠOKIRAO: Evo kako kineski naučnik brani svoj rad (VIDEO)
Kineski naučnik He Điankuej, koji je izazvao šok u svetskoj javnosti nakon što je objavio da je učestvovao u stvaranju prvih genetski izmenjenih beba, danas je javno stao u odbranu svojih dela na samitu u Hongkongu.
"Ponosan sam na svoj rad", izjavio je He, obraćajući se gomili od oko 700 ljudi, okupljenih na Drugom međunarodnom samitu o izmeni ljudskih gena.
He, profesor Južnog univerziteta nauke i tehnologije u Šenženu, objavio je prethodno da je njegova laboratorija izmenila gene embriona nekoliko parova koji su prošli kroz veštačku oplodnju, upotrebom tehnologije CRISPR.
Naučnik je rekao da su rezultat ove intervencije dve naizgled zdrave bliznakinje, nazvane Lulu i Nana, koje su rođene pre nekoliko nedelja sa izmenjenim DNK kako bi bile otporne na virus HIV.
"Ponosan sam na ovaj određeni slučaj. Najponosniji sam, jer su oni izgubili nadu u život", rekao je He, govoreći o roditeljima bliznakinja čiji otac ima HIV.
Iako ga je Univerzitet suspendovao i stavio pod istragu, naučnik je danas u Hongkongu prvo zahvalio svojoj školi koja, kako je istakao, nije bila svesna njegovog istraživanja.
Kad su ga upitali za troškove procesa, He je objasnio da je sve pokrio svojim ličnim sredstvima, udruženim sa zdravstvenim osiguranjem pacijenata. Takođe je priznao da je nešto novca uzeto od fonda za startapove njegovog Univerziteta.
He kaže da je svoje istraživanje podneo naučnom žurnalu na razmatranje, ali nije rekao o kojem izdanju je reč. On se izvinio što su rezultati njegovog rada “neočekivano procureli”.
Kineski naučnik je rekao da je sa roditeljima bliznakinja imao dve runde informativnog razgovora, te da im je objasnio da će bebe uklanjanjem gena poznatog kao CCR5 biti imune na HIV ali i dalje podložne na druge viruse, poput zapadnonilskog.
"Dobrovoljce smo našli preko grupe za obolele od HIV-a i side", dodao je He.
Iako njegovi potezi nisu zakonski regulisani na globalnom nivou, mnogi su na konferenciji u Hongkongu ukazali da je Heova upotreba tehnologije CRISPR jasan prekršaj konvencije.
Nakon naučnikovog izlaganja, predsednik konferencije Dejvid Baltimor rekao je da istraživanje nije bilo medicinski neophodno jer postoje drugi tretmani za HIV. Baltimor je takođe kritikovao Hea zbog manjka transparentnosti i dodao da je neodgovorno koristiti tu tehnologiju dok se zajednica ne pozabavi sigurnosnim pitanjima.
U međuvremenu, juče je objavljeno da je još jedan naučnik pod istragom zbog sumnje da je radio sa Heom na izmeni gena bliznakinja. U pitanju je profesor biohemijskog i genetskog inženjeringa dr Majkl Dim.
CNN ukazuje da je Kina do sada uveliko investirala u tehnologiju izmene gena. Prošle godine je azijski džin dao 254 milijarde dolara na istraživanje i razvoj te tehnologije.
Kurir.rs/CNN
Foto: AP
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana