Iako američki borbeni avion F-35 još nije ni poleteo, ili se barem nije dokazao u borbama, američki vojno-industrijski kompleks razvija borbene avione šeste generacije, koji bi trebalo da zamene F-22 i F-35, a svaki od njih bi koštao 300 miliona dolara.

SAD prave borbeni avion šeste generacije da bi parirali Rusiji i Kini.

Međutim, Odbor za kontrolu budžeta američkog Kongresa upozorava da bi trošak izrade ove letelice mogao da bude triput veći od novca za dizajniranje i proizvodnju aviona F-35, trenutno najskupljeg vojnog projekta na svetu, što je neke od američkih stručnjaka prisililo da se zapitaju može li ova zemlja da priuštiti taj luksuz, navodi Popular mehaniks.

profimedia0379151785-f35.jpg
Foto: Profimedia

Borbeni avioni sledeće generacije, Penetrating Counter Air (PCA), biće spremni sredinom veka. Navodi se kako imaju veću autonomiju leta i veću nosivost od rivala, pre svega ruskih i kineskih.

Međutim, problem je preterana cena projekta, stoji u novom izveštaju Odeljenja za budžet američkog Kongresa (CBO), koji predviđa i trošak uklanjanja trenutnog inventara iz vazdušnih snaga do 2050. godine.

Dokument navodi da bi cena jednog od ovih borbenih aviona mogla da dosegne 300 miliona dolara, što je trostruko više od 94 miliona, koliko košta avion F-35A, tehnološko američko čudo koje je za poreske obveznike postalo noćna mora finansiranja vojnog budžeta.

profimedia0117155771-f22.jpg
Foto: Profimedia

Ovaj visoki iznos nije zvanična procena Pentagona, ali se prvi put od jedne vladine agencije navodi potencijalna cena aviona šeste generacije F-X. Dodaje se i da brojka od 300 miliona može da se menja.

PCA su toliko skupi zbog cena novih tehnologija i troškova njegovog razvoja, navodi Odeljenje za budžet Kapitol Hila.

Procenjuje se da američko ratno vazduhoplovstvo može da primi 414 PCA aviona, poznatih kao F-X, koji bi zamenili avione F-15, F-22 i F-35, a ukupna cena projekta premašuje 124 milijarde dolara.

profimedia0106685345-b2--stelt.jpg
Foto: Profimedia

Cena nije jedini problem

Međutim, trošak nije jedini problem s kojim bi projekt PCA mogao da se suoči u budućnosti. Budžetsko odeljenje u Vašingtonu kaže da bi prvi avion šeste generacije mogao da se nađe u službi 2030. godine, ali priznaje da je ovaj plan isporuke “možda optimističan”, naročito ako se setimo “vremena razvoja F-22 i F-35”.

“Drugi stelt avioni, poput bombardera B-2 i borbenih aviona F-22 i F-35, imali su povećanja troškova koja su dovela do smanjene brzine proizvodnje i smanjenja ukupnih narudžbi”, upozorava izveštaj, u kom se zaključuje “kako bi zadržavanje troškova PCA aviona moglo biti jednako teško”.

Međutim, PCA nije najskuplji avion koji se razvija u Sedinjenim Državama. Avion F-22, prvi borbeni avion pete generacije koji je u službi u američkom vazduhoplovstvu, stekao je “ugled” zbog svoje izuzetno visoke cene, što je početkom 2010. dovelo do otkazivanja programa. Cena jednog od tih aviona je 2009. iznosila je 150 miliona dolara, ali je zbog troškova istraživanja i razvoja (R&D) cena jednog F-22 na kraju dosegla 400 miliona dolara.

Kuriri.rs / Logično.com, CBO

Foto: Profimedia

POGLEDAJTE BONUS VIDEO: